Перейти до основної сторінки
Медичні відходи є одними із найнебезпечніших: вони містять пато-генні мікроорганізми та токсичні речовини, які можуть призводити до прямого чи опосередкованого забруднення середовища та стати причиною інфекційних і неінфекційних хвороб. На сьогодні у сфері утилізації медичних відходів діє наказ Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 № 325, яким затверджені Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами.
Ці Правила встановлюють загальні вимоги до поводження з медич-ними відходами в закладах охорони здоров’я з метою попередження їх негативного впливу на життя, здоров’я населення та довкілля і визначають порядок збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знезараження, захоронення та їх знищення.
Правила поширюються на усі заклади незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, у тому числі фізичних осіб – підприємців, які в установленому порядку отримали ліцензію на провадження госпо-дарської діяльності з медичної практики (крім підприємств з виробництва фармацевтичної продукції та медичних відходів, що утворюються у побуті).
Медичні відходи поділено на категорії: A – епідемічно безпечні; B – епідемічно небезпечні; C – токсикологічно небезпечні; D – радіологічно небезпечні.
Відтепер до відходів категорії А відносяться: залишки харчів, окрім тих, що утворені в інфекційних, венерологічних та фтизіатричних відділеннях; відходи, що не контактували з потенційно інфікованим біоматеріалом; побутові відходи.
Відходи категорії B – це потенційно інфіковані відходи. Сюди зараховується все, що контактувало з біорідинами: використаний медичний інструмент; предмети, забруднені кров’ю; органічні медичні відходи хворих; харчові відходи з інфекційних відділень; відходи медичних лабораторій; відходи, забруднені мокротинням пацієнтів, потенційно інфікованих туберкульозом.
Відходи категорії C – це лікарські, діагностичні, дезінфекційні засо-би; елементи живлення, предмети з ртуттю, важкими металами тощо.
Щоб запобігти інфікуванню персоналу необхідно дотримуватись універсальних заходів безпеки при поводженні з медичними відходами: правил і техніки миття та антисептики рук; використання індивідуальних засобів захисту (шапочки, рукавички, водонепроникні халати, маски, окуляри чи захисні екрани) у разі проведення медичних маніпуляцій, прибирання операційних, маніпуляційних та перев’язувальних приміщень, бактеріо-логічних та клініко-діагностичних лабораторій тощо.
Також інформуємо, що відповідно до пункту «р» частини першої статті 18 Закону України «Про відходи» видана постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №118 «Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми» суб’єктами господарювання у сфері поводження з відходами.
Начальник управління державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства Н.Клімчук
Попередня
Наступна