• In English
 • БОРОТЬБА ЗІ СЛИМАКАМИ
  , опубліковано 02 Серпня 2017 року о 12:12

  Протягом декількох останніх років на території Чернівецької області в окремих районах (включаючи і м. Чернівці) спостерігається наростання поширення та чисельності рудих слимаків. Метеорологічні умови першої половини цьогорічного вегетаційного періоду сприяли розвитку шкідників, оскільки за вологої та помірно-теплої погоди рослини активно росли та нарощували вегетативну масу. Через прихований спосіб життя може скластися враження про невисоку шкодочинность цих молюсків. Тим часом, при великій чисельності вони можуть завдати значної шкоди, знищуючи на своєму шляху як культурні рослини, так і бур´яни.

  Слимаки – двостатеві істоти (гермафродити), що поєднують в собі ознаки чоловічого і жіночого організму. Один слимак за сприятливих умов може відкласти до 400 і більше яєць. Яйця відкладають в грунті на глибині 5-8 см, а також під різними предметами (купками бур’янів і бадилля, дошками, камінням і т. п.). Діаметр яєць 1,5-2 мм, на початку розвитку вони прозорі, потім світло-коричневі. В травні з перезимувавших в грунті яєць вилуплюються молоді слимачки. Вони майже прозорі, довжиною 3-4 мм. Спочатку харчуються перегноєм грунту, проте через 10-14 днів вже здатні завдати істотної шкоди рослинам: вигризати зародки проростаючого насіння, об’їдати ніжні листи сходів і розсади в парниках і теплицях. Найбільший апетит слимаків збігається за часом з їх статевим дозріванням і розмноженням (звичайно через 1,5 – 2 місяці після вилуплення з яєць). У цей період шкідники здатні повністю знищувати рослини салату, капусти, картоплі та інших культур, об’їдати ягоди суниці, різні декоративні рослини (айстри, жоржини, гладіолуси, іриси та ін.) Пізніше слимаки починають харчуватися дозріваючими плодами огірків, помідорів, кабачків, коренеплодами моркви, ріпи, брукви, а також бульбами картоплі, розташованими поблизу поверхні грунту.

  Заходи боротьби мають бути направлені на створення несприятливих умов для розвитку молюсків:

  • ранні строки сівби насіння та посадки розсади навесні дадуть змогу рослинам встигнути розвинутися й зміцніти ще до масового відродження слимаків з яєць;
  • ретельна обробка орного шару, створення дрібно грудкуватої грунтової структури;
  • не загущувати посіви (посадки) рослин, особливо в дощові роки та регулярно виполювати бур’яни;
  • восени, після збирання врожаю, дуже важливо не залишати на ділянці ніякої рослинності, якою можуть харчуватися шкідники.

  Зважаючи на високу плодючість та враховуючи, що в серпні молюски відкладають нові яйця, слід знищити якомога більше шкідників в поточному році.

  Механічний метод боротьби зі слимаками – це перш за все ручний збір молюсків, створення захисних смуг і канавок. Збирають слимаків з рослин та грунту вдень у вологу погоду, особливо після дощу, і рано вранці – по росі. У цей час молюски активно повзають і харчуються. Для збору і знищення шкідників можна використовувати пастки – укриття (шматки фанери або мішковини, купки бур’янів і бадилля), які потрібно розмістити рівномірно на відстані 3 – 5 м один від одного. Їх періодично переглядають і збирають слимаків. Захисні канавки й смуги шириною 15-30 см роблять з матеріалу, що ускладнює пересування слимаків – хвої, піску, тирси, і розміщують навколо грядок з рослинами. Можна використовувати також вапно-гідратне, мелений суперфосфат. Однак у вологу погоду ефективність їх низка: слимаки легко очищаються від потрапляючих на них їдких частинок завдяки рясному слизовиділенню. Досить дієвим заходом є встановлення пасток з використанням пива або суміші дріжджів і меду. Слимаків  дуже приваблює запах несвіжого пива або суміші пива і дріжджів. Заповніть ємність у вигляді мисочки одним з вищевказаних речовин. Заглибте її в землю таким чином, щоб краї були на рівні землі. Молюски підповзуть на принадний запах і потраплять в суміш. Ємність повинна бути досить глибокою, щоб слимаки не мали можливості вибратися з посуду. Кожні 2-4 дні перевіряйте пастки, звільняйте від шкідників і наповнюйте новим розчином.

  Зібраних слимаків знищують в міцному соляному розчині або заливають крутим кип’ятком.

  Що стосується хімічного методу боротьби, то 21.12.2015 р. закінчилася реєстрація єдиного препарату, внесеного в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» – лимацидної принади  Біослимакс, ГП, виробництва ЗТПП «БЕСТ-ПЕСТ», Польща. Відповідно до ЗУ «Про пестициди та агрохімікати», використання залишків пестицидів і агрохімікатів, термін реєстрації яких закінчився, проводиться протягом двох років. Препарат містить 1,0% заліза та був зареєстрований на посадках томатів з нормою внесення 60-120 г на 100 м². В інших країнах використовують різноманітні принади з діючою речовиною метальдегід. Гранули метальдегіда розкидають на поверхні грунту або розміщують в пастках-укриттях. Оскільки вони містять приваблюючі речовини, молюски активно їх відшукують, поїдають, швидко втрачають рухливість і гинуть.

  Слід зазначити, що одноосібна боротьба не принесе бажаного результату – слимаки будуть сповзатись з сусідніх ділянок. Варто домовитись з сусідами про спільні дії.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій