• In English
 • Суспільство і кальянокуріння
  , опубліковано 22 Вересня 2017 року о 20:20

  Одним з різновидів такої шкідливої звички людства як куріння є куріння кальяну. В нашій країні це явище стало масовим відносно недавно (15-20 років тому), однак, не дивлячись на це, сьогодні є досить поширеним і, на жаль, популярність його з часом зростає.

  Даний тренд пояснюється різними причинами, самою поширеною серед яких є хибна думка про те, що кальян є менш шкідливим для здоров’я, ніж традиційне тютюнокуріння. Така думка ґрунтується на твердженні, що рідина, через яку пропускається дим перед вдиханням, набагато краще відфільтровує шкідливі речовини ніж звичайний цигарковий фільтр. При тому, що це твердження частково є вірним, робити лише на ньому висновок про «нешкідливість» кальяну є великою помилкою. Так, для об’єктивного порівняння слід знати, що рідина хоч і краще фільтрує дим, ніж цигарковий фільтр, однак, далеко не ідеально, і значна частина шкідливих речовин все рівно досягає легенів курця. Далі слід врахувати найголовніше, те, про що адепти кальяну свідомо або по незнанню не говорять, а саме те, що за один сеанс кальяну курець робить в середньому до 100 «затяжок», що приблизно в 10 разів більше, ніж при курінні однієї цигарки. В результаті загальна кількість залишкових продуктів згоряння, яка припадає кальяністу за один сеанс, є незрівнянно більшою, ніж курець звичайної цигарки.

  Крім зазначеного, неабияким ризиком для здоров’я є куріння кальяну декількома особами через один мундштук. Парадоксально, але, не дивлячись на явну загрозу зараження, на  очевидність гігієнічної неприйнятності використання спільного мундштука для цивілізованої людини, такий спосіб куріння виявляється досить поширеною практико кальянокуріння.

  Таким чином, думка  про нешкідливість кальяну виявляється цілковитим міфом.

  Привабливість кальяну для певної частини суспільства полягає також в тому, що дехто сприймає кальян не лише як куріння, а як такий собі елітарний (на їх думку) спосіб проведення часу для, нібито, богеми, який підвищує власну самооцінку.

  Ну і звісно, активними популяризаторами куріння кальяну є винахідливі підприємці, які на необізнаності населення, а також на його (особливо молоді) прагненні «бути в тренді» отримують від кальянного бізнесу чималі прибутки.

  Звичайно, в демократичному суспільстві кожна людина сама обирає як спосіб свого життя в цілому, так і свої уподобання. Якщо повнолітня особа свідомо обирає звички, шкідливі для себе, то держава не може їй цього заборонити. Однак, однією з функцій соціально орієнтованої держави є захист громадян, які можуть постраждати від дій інших осіб. Саме така ситуація складається навколо курців, в тому числі і курців кальяну. Так звані «пасивні курці», люди які самі не палять, але вимушені дихати продуктами паління від інших осіб, стають недобровільними споживачами отрути. Такими особами стають випадкові оточуючі, а також обслуговуючий персонал спеціалізованих закладів. І, в першу чергу, саме заради таких осіб держава затверджує законодавчі норми, обов’язкові для виконання всіма членами суспільства.

  Основним нормативним документом з цього напрямку є Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Даний Закон, серед іншого, регламентує і накладає певні обмеження на кальянокуріння. Так, Законом заборонено куріння як тютюнових виробів, електронних цигарок, так і кальянів в місцях, де це може нашкодити стороннім (оточуючим) людям, а саме:

  -у ліфтах і таксофонах;

  -у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

  -у приміщеннях та на території навчальних закладів;

  -на дитячих майданчиках;

  -у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

  -у під’їздах житлових будинків;

  -у підземних переходах;

  -у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

  -у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

  -у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

  -у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

  -на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

  Згідно Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів однією з багатьох функцій Держпродспоживслужби є попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення. В нашій області реалізацію цієї функції покладено на Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, яке розташовано за адресою: вул.С.Бандери, 6, м.Чернівці.

  Управлінням захисту споживачів ведеться виявлення фактів порушення вищезазначених норм законодавства і притягнення до відповідальності винних осіб. Кінцева мета такої діяльності – зробити місця загального користування безпечними і приємними для всіх громадян, а не лише для тих, хто не рахується ні з власним здоров’ям, ні, тим більше, з здоров’ям оточуючих. Ми дуже сподіваємось на розуміння з боку громадян того, що виконання соціальних завдань неможливо без розуміння, сприйняття таких задач широким загалом  і допомоги з його боку.

  Отже, звертаємось до вас, шановні громадяни: якщо ви стикатиметесь з випадками наведених порушень, не будьте байдужими, повідомляйте про такі факти Управління захисту споживачів. Лише разом у нас є шанс покращити наше сьогодення і закласти основи цивілізованого майбутнього для наших дітей.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій