• In English
 • Регульовані шкідливі організми: рак картоплі та золотиста картопляна нематода
  , опубліковано 07 Травня 2018 року о 15:15

  В Україні на сучасному етапі надзвичайно актуальною проблемою є охорона рослинних ресурсів від карантинних і особливо небезпечних видів шкідників, збудників хвороб рослин і бур’янів. Більше того, від цього залежить і престиж держави на світових ринках, куди відправляється значна кількість української продукції. Як і будь-яка інша рослина, картопля здатна уражуватись цілою низкою хвороб та шкідників. Однак серед усіх хвороб і шкідників цієї рослини є такі, що варті особливої уваги. Це карантинні об’єкти – рак картоплі та золотиста картопляна нематода.

  Рак картоплі зареєстрований в м. Сторожинець на 1 присадибній ділянці площею 0,05 га., смт. Берегомет Вижницького району на 14 присадибних ділянках площею 0,6 га, та Путильському районі в с. Тораки – 5 присадибних ділянок, площею 0,35 га., с. Усть-Путила – 66 присадибних ділянок, площею 7,1 га та с. Поркулина – 5 присадибних ділянок площею 0,14га. Збудником хвороби є гриб Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival. Щоб успішно боротися з цією хворобою картоплі, головне – своєчасно виявити вогнище зараження, поки в ґрунті не накопичилися збудники інфекції. Ознака ураження картоплі на рак – поява наростів на бульбах, столонах та кореневій шийці. При сильному розвитку захворювання такі нарости можуть утворюватися і на стеблі, листках, навіть на квітках. Нарости раку картоплі на столонах і бульбах спочатку білого кольору, в міру старіння вони робляться темно-коричневими. На бадиллі нарости зелені, в них утворюється хлорофіл. До кінця літа нарости і уражені бульби загнивають в ґрунті.

  Останнім часом почастішали випадки завезення на індивідуальні ділянки насіннєвої картоплі з місць, що є осередками раку. Порушення карантинних правил може привести до зростання заражених площ, що загрожує значною втратою врожаю.

  Золотисту картопляну нематоду у Чернівецькій області вперше виявлено в 2010 році в селах Паркулина та Тораки Путильского району на 13 присадибних ділянках площею 0,61 га.

  Живе нематода в ґрунті, паразитує на коренях картоплі, томатів, уражує також інші рослини з родини пасльонових. Одним із етапів розвитку картопляної нематоди є утворення цист. Циста золотистого, або темно-коричневого кольору, майже кулеподібної форми, за розміром, як макове зерно, наповнена яйцями та личинками другого віку.

  Восени цисти відпадають від коріння і зимують у ґрунті. Весною з яйця виходять личинки, які знаходять рослину-живителя, занурюються в її молоде коріння і живляться соками рослини протягом всього вегетаційного періоду.

  Заражені рослини відстають у рості, мають пригнічений вигляд, листочки скручуються, в’януть, згодом буріють і відпадають. Сильно уражені рослини не цвітуть або цвітуть слабо, утворюють дрібні бульби в невеликій кількості.

  На полі, де є велика кількість цист картопляної нематоди, врожай картоплі різко знижується, а інколи зовсім відсутній. Найбільшої шкоди паразит завдає на присадибних ділянках при незмінній сівозміні картоплі.

  Основним джерелом розповсюдження картопляної нематоди є заражений ґрунт, заражений садивний матеріал, сільгоспінвентар, транспортні засоби, до яких прилипли частинки зараженого ґрунту, тварини, взуття людини.

  Виявити картопляну нематоду можна при уважному огляді кореневої частини куща картоплі під час цвітіння. На коренях неозброєним оком можна побачити безліч золотистих, маленьких кульок-цист, які тримаються коріння. При викопуванні цисти падають в ґрунт. Виявляють цисти також при аналізі ґрунтових зразків. Цисти зберігають свою життєздатність протягом 10 років. Одна самка продукує від 45 до 1400 яєць з личинками.

  1328014212_potatonematodecysts

  Уражена бульба золотистою картопляною нематодою

  Synchytridium_endobioticum

  Рак на бульбах картоплі

  Карантинні заходи та засоби боротьби.

  1. Забороняється вивезення ураженого садивного матеріалу і ґрунту з регіонів розповсюдження.
  2. Обов’язкове інспектування та фітосанітарна експертиза садивного матеріалу.
  3. Для своєчасного виявлення захворювання слід проводити обстеження посадок в період вегетації.
  4. Вивезення продукції за межі області тільки при наявності карантинних сертифікатів.
  5. Використання гною на присадибних ділянках, в яких запроваджено карантинний режим, дозволяється тільки на зараженій ділянці.
  6. Використання агротехнічних методів, які передбачають внесення добрив, знищення бур’янів.
  7. У протинематодних сівозмінах вирощувати бобові, технічні культури, багаторічні трави.
  8. Впровадження нематодостійких та ракостійких сортів картоплі.
  9. Просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих та присадибних ділянок не менше 1 км.
  10. Не допускати використання продовольчої картоплі на насіннєві цілі.

   

  При виявленні раку картоплі та золотистої картопляної нематоди звертатися в Управління фітосанітарної безпеки Головного Управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, м. Чернівці, вул. Алма-Атинська, 7 тел. 51-61-62.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій