• In English
 • Про санітарно-епідемічну ситуацію в Чернівецькій області за 9 місяців 2019 року
  , опубліковано 01 Листопада 2019 року о 13:13

  За 9 місяців поточного року на території Чернівецької області рівень інфекційної захворюваності без врахування носіїв, грипу та гострих респіраторних інфекцій знизився на 2,42%, за рахунок повітряно-крапельних інфекцій. На території області не зареєстровано випадків захворювання людей на сказ, сибірку, бруцельоз, туляремію, орнітоз, лістеріоз.

  На протязі 9 місяців 2019 року спостерігається ріст захворюваності на гастроентероколіти встановленої етіології на 18 випадків (2,8%) та ріст захворюваності на гастроентероколіти не встановленої етіології 23 (4,8%) випадки.

  За 9 місяців ріст захворюваності на гастроентероколіти встановленої етіології відмічається в Заставнівському, Кіцманському, Новоселицькому  та Сторожинецькому районах.

  Продовжується не благополучна тенденція до значного збільшення захворюваності на фоні загального зниження на гострі кишкові інфекції за 9 місяців в Заставнівському, Новоселицькому, Кіцманському районах.

  Одночасно, ріст захворюваності на гастроентероколіти не встановленої етіології за 9 місяців відмічається в Глибоцькому,  Новоселицькому та Вижницькому районах.

  Викликає занепокоєння збільшення рівня захворюваності на ротавірусний ентерит за 9 місяців 2019 року. В порівнянні з аналогічним періодом 2018 року ріст на 17 випадків, значний ріст зафіксований в Заставнівському районі, м. Чернівці, Кельменецькому та Кіцманському районах.  На інших адміністративних територіях відмічаються зниження рівня захворюваності або тільки спорадичні поодинокі випадки захворювання на ротавірусний ентерит.

  Спостерігається також суттєве зниження рівня захворюваності на сальмонельозні інфекції в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року (- 31  випадок), при загальному зниженні рівня захворюваності на території області, ріст захворюваності на сальмонельозні інфекції зареєстрований в Сокирянському районі.

  За 9 місяців 2019 року зафіксовано ріст захворюваності на лептоспіроз, зареєстровано 10 випадків захворювання серед людей, проти 8 за аналогічний період 2018 року. Захворювання реєструвались в Новоселицькому, Хотинському районах та м. Чернівці.

  За 9 місяців поточного року в області зареєстровано два випадки групових захворювань на гострі кишкові інфекції.

  Один пов’язаний із вживанням страв у закладі громадського харчування м. Чернівці. Захворіло 5 осіб, з них одна дитина. Інший виник в позаміському обласному позашкільному оздоровчому таборі «Буковинка», с. Репужинці, Заставнівського району. В дитячому оздоровчому таборі захворіло 32 людини, з них дітей до 17 років – 30.

  Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області спільно з ДУ «Чернівецькій обласний лабораторний центр МОЗ України» проведено епідемічні розслідування та позапланові перевірки операторів потужності.

  У закладі громадського харчування та оздоровчому таборі виявлені порушення вимог санітарного законодавства та законодавства про якість і безпечність харчових продуктів, що підтверджено результатами лабораторних досліджень.

  Основні причини виникнення спалахів – порушення вимог у сфері безпечності харчових продуктів та санітарного законодавства.

  За результатами перевірки закладу громадського харчування було винесено рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів. Власнику закладу та керівнику табору було надано приписи щодо усунення порушень, складено протоколи та винесені постанови про накладання штрафу.

   

  Заходи державного нагляду

   Відповідно до наданих та узагальнених даних Чернівецького міського та районних управлінь Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (надалі – Головне управління) за 9 місяців 2019 року було здійснено 1893 заходи державного нагляду. Порушення  вимог санітарного законодавства встановлені на 1114 об’єктах, що становить               58,8 %. За результатами проведених заходів державного нагляду керівникам закладів, суб’єктам господарювання надано 267 приписів та 902 рекомендаційні листи щодо усунення виявлених порушень.

   

  Навчально-виховні заклади

   На виконання розпорядження Чернівецької ОДА від 04.02.2019року № 96-р «Про проведення моніторингових перевірок харчоблоків закладів середньої та дошкільної освіти області з питань дотримання санітарного законодавства» за 9 місяців 2019 року проведено 261 моніторингових обстежень навчально-виховних закладів, з них на  236  були виявлені порушення вимог санітарного законодавства (90,4%), а  саме: приміщення потребують проведення капітальних та поточних ремонтів із заміною водопровідних та каналізаційних мереж; проведення ремонтних робіт діючої припливно-витяжної вентиляції або її встановлення; відсутність гарячої проточної води; недостатня забезпеченість закладів холодильним та технологічним обладнанням;  порушення поточності приготування  готових страв; не дотримується товарне сусідство при зберіганні харчових продуктів; відсутність добових проб; не виконуються норми харчування тощо.

  Крім того, за період з травня по вересень 2019 року в 98 навчально-виховних закладах під час здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), моніторингових перевірок проведені лабораторно-інструментальні дослідження з об’єктів навколишнього середовища.

  За результатами проведених досліджень встановлено:

  • досліджено 214 проб готових страв на бактеріальне забруднення, позитивні знахідки виявлені в 16 пробах (7,5%);
  • досліджено 128 проб страв на калорійність, відхилення виявлені в 5 пробах (3,9%);
  • досліджено 2450 змивів з навколишнього середовища (харчоблоки та роздаткові НВЗ) на наявність патогенної та умовно-патогенної мікрофлори, виявлені позитивні знахідки в 356 змивах (1,4%);
  • проведено 174 дослідження на визначення потужності поглиненої дози зовнішнього гамма – випромінювання у повітрі, відхилень в ГДК не виявлено;
  • досліджено 52 проби ґрунту на наявність цист, ооцист геогельмінтів, позитивних знахідок не було.

  Також, проведено 220 інструментальних досліджень параметрів мікроклімату (температурний режим, рівень вологості, швидкість руху повітря, рівня освітлення) в навчально-виховних закладах області, 88 вимірювань октавних рівнів звуку, вимірювання еквівалентних і максимальних рівнів звуку, 30 замірів дослідження напруженості електромагнітного поля, щільності потоку енергії.

  Виявлені не відповідності по рівню вологості у 2,7%,  по рівню освітлення не відповідність складає 9,5%.

   

  Моніторингові обстеження об’єктів питного водопостачання

   На виконання розпорядження Чернівецької ОДА від 14.02.2019 №141-р «Про проведення санітарної очистки та благоустрою населених пунктів Чернівецької області у 2019 році» обстежено 175 джерел децентралізованого водопостачання на предмет дотримання вимог санітарного законодавства. За результатами обстежень на 76 (43,4%) об’єктах виявлялись порушення вимог Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», а саме: відсутні огорожі,  підставки для відер та відра, щільно закриваючі кришки на оголовок, деякі криниці потребують поточного ремонту.

  На виконання розпорядження Чернівецької ОДА від15.03.2019 № 247-р «Про вжиття заходів щодо забезпечення населення питною водою гарантованої якості на території Чернівецької області» Головним управлінням проведено 12 комісійних обстежень об’єктів централізованого водопостачання та 7 планових перевірок комунальних водопроводів.

  Під час проведення яких було встановлені наступні порушення: відсутність проектів про організацію (установлення) зони санітарної охорони джерела водопостачання, не організовані та не дотримуються зони санітарної охорони водного об’єкта, відсутність відомчих лабораторій на підприємствах водопостачання. Керівникам підприємств надано приписи щодо усунення виявлених порушень.

  В рамках проведення державного моніторингу на об’єктах нагляду у сфері дотримання санітарного законодавства Головним управлінням   проводились лабораторно-інструментальні дослідження.

  За 9 місяців поточного року проведено 238 досліджень води з джерел децентралізованого водопостачання, з них в 80 пробах виявлено відхилення за санітарно-хімічними показниками (33,6%) та в 195 пробах за мікробіологічними (81,9%), відхилення виявлялись на всіх адміністративних територіях області.

  Забезпечено також моніторинг якості води на об’єктах з централізованим водопостачанням, відсоток невідповідності за санітарно-хімічними показниками становить 22,6 % та бактеріологічними –51,4%.

   

  Надання адміністративних послуг та дозвільних  документів

  На виконання Законів України «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» видано 30 дозволів (санітарних паспортів) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, розглянуто 121 документ у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, з яких в 120 випадках прийнято рішення щодо можливості видачі дозволу.

  Крім того, проведено 39 обстеження об’єктів для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності, з них: 34 – медичної практики та 5 – освітні послуги. Проведено 12 обстежень для видачі санітарного паспорта на склади пестицидів, за результатами яких було видано 10 санітарних паспортів.

   

  Звернення громадян

  Протягом звітного періоду було розглянуто 138 звернень громадян у сфері санітарного законодавства. За формою надходження найбільше звернень було подано заявниками особисто – 42%. Кількість повторних  звернень за 9 місяців поточного року складає 10,8%, у 2018 році – 6,2 %. За результатами розгляду  80% вирішено позитивно. Ініційовано 94 комісійних розглядів звернень (скарг) громадян. Також за 9 місяців поточного року позитивно розглянуто 7 депутатських звернень. Всі звернення розглянуто відповідно до вимог чинного законодавства.

   

  Санітарно-освітня робота

  Головним управлінням проведена відповідна санітарно-освітня та роз’яснювальна робота серед населення, а саме: проведено 20 виступів по радіо, 6 – по телебаченню, надруковано 68 статей в місцевих газетах, та видано 183 санітарних бюлетенів та 122 інформацій розташовано на WEB-сайтах.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій