• In English
 • На Буковині поширюється новий шкідник – самшитова вогнівка
  , опубліковано 29 Квітня 2020 року о 16:16

  Самшит займає особливе місце в декоративному озелененні територій нашого краю. Це вічнозелена, невибаглива, холодостійка рослина, з якої легко можна сформувати і зелену огорожу, і різноманітні фігури.  До недавнього часу самшит практично не уражувався хворобами та не пошкоджувався шкідниками.

  Починаючи з 2006 року, Європою активно почав поширюватись шкідник східно-азіатського походження – самшитова вогнівка (Cydalima perspectalis), який завдав значної шкоди насадженням самшиту. Інвазія шкідника призвела до знищення значної частини реліктового колхідського самшиту на Кавказі.

  В Україні, за даними вчених НУБіПУ, перші поодинокі випадки пошкодження вогнівкою відмічено у 2014 році, а вже у 2015 році було зафіксоване повне локальне об’їдання листя самшиту в осередках розмноження на території Закарпаття.

  На Буковині перші суттєві пошкодження фітофагом були виявлені в минулому році. Аномально тепла зима сприяла перезимівлі шкідника, який буде поширюватися, пошкоджуючи на своєму шляху рослини самшиту.

  Зимують, переважно, гусениці ІІ-ІІІ віків в щільних білих павутинних коконах між листям. Навесні вони дохарчовуються і заляльковуються. Через 10 – 15 днів з лялечок вилітають метелики. Після спарювання самки вогнівки відкладають на молоді листочки самшиту невеликими купками яйця, з яких невдовзі відроджуються гусениці довжиною 1-2 мм, жовто-зеленого кольору з чорною головою. Їх розвиток триває приблизно 3-4 тижні. За цей час шкідники стають темно-зеленого кольору з широкою чорною та тонкими білими лініями по бокам і досягають 3,5-4 см в довжину. За рік може розвиватися в 3-4 поколіннях. Личинки в процесі живлення накопичують отруйні алкалоїди самшиту, тому їх не поїдають птахи.

  Гусениці самшитової вогнівки, які відродилися, спочатку виїдають нижню частину листка, залишаючи непошкоджений верхній епідерміс. Гусениці старших віків грубо об’їдають листки, обплітаючи пошкоджені гілки павутиною, на якій можна помітити екскременти, шкурки личинок та пусті чорні капсули від голів, які залишаються після линьки. За 4 години один шкідник повністю з’їдає листок самшиту середнього розміру. Живлення триває до перших приморозків. За великої чисельності шкідника, вічнозелений кущ самшиту перетвориться на сухий «віник», від якого поширюватиметься неприємний запах.

  Отже, якщо Ви помітили самшитову вогнівку, слід негайно подбати про захист рослин.

  Якщо на Вашій ділянці один-два кущі самшиту, при виявленні перших пошкоджень, можна спробувати застосувати механічний метод боротьби: обрізати пошкоджені гілки, зібрати та знищити яйцекладки та гусениці. Цей метод малопродуктивний, якщо вогнівка оселилася на багатометровій зеленій огорожі. В такому випадку без хімічного захисту не обійтись.

  Для  обробки  індивідуальних  садів  і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування  тих  пестицидів,  які
  дозволені  для роздрібного продажу населенню “Переліком пестицидів і агрохімікатів,   дозволених   до   використання    в    Україні”. Їх кількість обмежена. Для захисту декоративних культур у відкритому ґрунті від шкідників на присадибних ділянках дозволено застосовувати препарати: Антикліщ Макс, КЕ, 8-10 мл на 8-10 л води; Флористін, КР, 0,05 л/м.кв, 0,5 л/10 м.кв; Ініціатор 200, ТБ, 1-2 табл. в прикореневу зону в період вегетації на саджанець.

  Застосовувати пестициди можна лише в безвітряну погоду з 22 до 7 годин ранку. Обприскувати рослини слід ретельно, з усіх боків і всередині куща. Важливо не допускати потрапляння інсектицидів на розміщені поряд зеленні культури (різні види салатів, петрушка, шпинат, базилік та ін.), а також на дозріваючі плодово-ягідні насадження (черешні, полуницю тощо).

  Державними санітарними правилами “Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві” ДCП 8.8.1.2.001-98 встановлено заборону на застосування  пестицидів  на  територіях  лікувально-профілактичних дитячих установ,  спортивних  майданчиків,  підприємств   харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.

  Враховуючи високу плодючість та ненажерливість шкідника, відсутність природних ворогів, здатність метеликів до активних перельотів, повільне відростання самшиту та обмеження на використання пестицидів, слід очікувати збільшення чисельності та масове розселення самшитової вогнівки на Буковині. Без систематичного щорічного захисту насадження самшиту, в кращому випадку – втратять свою естетичну привабливість, в гіршому – повністю загинуть. Це слід врахувати при плануванні ландшафтного дизайну та надати перевагу іншим об’єктам озеленення.

   

  Начальник відділу прогнозування,

  фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків                                       О.Д.Гунчак

  Call Now Button
  Будь в курсі подій