• In English
 • З 18 травня Кабмін регулюватиме ціни на соціальні продукти та протиепідемічні товари
  , опубліковано 16 Травня 2020 року о 10:10

  Уряд ухвалив постанову від 22.04.2020 № 341 “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення”, якою тимчасово запроваджує державне регулювання вартості вказаної продукції шляхом декларування зміни роздрібних цін у разі їх збільшення.

  Держпродспоживслужба підготувала відповіді на найбільш поширені запитання від суб’єктів господарювання і громадян щодо процедури декларування цін.

   

  Коли постанова набирає чинності та протягом якого періоду часу діятиме?

  Відповідно до пункту 3 цієї постанови, вона почне діяти через десять днів після її опублікування і триватиме до закінчення карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.

  Постанову було опубліковано 8 травня 2020 р. у газеті “Урядовий кур’єр” № 87, а отже, 18 травня 2020 року вона набирає чинності.

   

  Які саме товари підлягають декларуванню?

  Постанова затвердила вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість та товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зміна цін на які підлягатиме декларуванню. На включені до переліку лікарські засоби декларування зміни роздрібних цін здійснюється за торговими назвами препаратів.

   

  В якому випадку суб’єкт господарювання повинен декларувати зміну ціни?

  З початком дії постанови, якщо суб’єкт господарювання реалізує товари, котрі мають істотну соціальну значущість або належать до товарів протиепідемічного призначення, та планує збільшення роздрібної ціни на 5 і більше відсотків у порівнянні з вартістю на момент набрання чинності вказаного документа, виникатиме обов’язок декларування зміни цін. Надалі необхідно декларувати зміну роздрібної ціни в разі підвищення її на 5 і більше відсотків у порівнянні з уже задекларованою вартістю.

   

  Чи повинен суб’єкт господарювання декларувати зміну гуртово-відпускних цін?

  Ні. Декларуванню підлягає лише зміна роздрібних цін.

   

  Чи потрібно декларувати зміну роздрібної ціни станом на 18.05.2020?

  Ні, не потрібно. Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснює суб’єкт господарювання в разі збільшення вартості реалізованої продукції, у порівнянні з роздрібною ціною на дату набрання чинності постанови.

   

  Чи потрібно декларувати збільшення роздрібної ціни менше ніж на 5 відсотків?

  Ні. Декларуванню підлягають ціни, котрі підвищують на 5 відсотків і більше.

   

  Коли можна застосовувати задекларовані роздрібні ціни?

  Відповідно до вимог постанови, початок застосування задекларованих роздрібних цін залежить від відсотка їх підвищення, а саме:

  • у разі підвищення цін на 15 відсотків і більше – застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 30 днів, без урахування дня декларування;
  • у разі підвищення цін на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 14 днів, без урахування дня декларування;
  • у разі підвищення цін на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через три дні, без урахування дня декларування.

   

  Збільшилась ціна більше ніж на 5 відсотків внаслідок закінчення строку дії знижки. Чи потрібно декларувати зміну цін?

  Ні, не потрібно. У випадках, коли зростання цін відбулося внаслідок закінчення строку дії знижок, декларувати зміну цін не потрібно. Декларуванню підлягає роздрібна ціна, яка підвищується на 5 і більше відсотків, що діяла до запровадження знижки.

   

  Як відбуватиметься процедура декларування зміни роздрібних цін?

  Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюватиметься в електронному вигляді шляхом подання відомостей з використанням кваліфікованого електронного підпису до Держпродспоживслужби через її офіційний вебсайт за посиланням https://price.consumer.gov.ua (посилання стане активним з 18 травня 2020 року).

   

  Коли інформація про задекларовані зміни цін потраплятиме до Реєстру роздрібних цін на товари?

  Після успішної реєстрації даних, відомості одразу вноситимуться до Реєстру роздрібних цін на товари в автоматичному режимі без участі посадових осіб Держпродспоживслужби.

   

  Хто матиме доступ до Реєстру роздрібних цін на товари?

  Держпродспоживслужба розмістить Реєстр роздрібних цін на товари на своєму офіційному вебсайті та забезпечить вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до його відомостей.

   

  Де можна ознайомитися з Реєстром роздрібних цін на товари?

  З Реєстром роздрібних цін можна буде ознайомитися на офіційному сайті Держпродспоживслужби за посиланням https://declaration.consumer.gov.ua.

   

  Чи є порушенням застосування роздрібних цін, підвищених на 5 і більше відсотків після набрання чинності постанови, без дотримання процедури декларування?

  Так. З 18 травня 2020 року реалізація товарів, що мають істотну соціальну значущість, товарів протиепідемічного призначення, переліки яких затвердила вказана постанова, за роздрібною ціною, підвищеною на 5 і більше відсотків без процедури декларування зміни вартості, є порушенням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

   

  Яка відповідальність передбачена за недотримання процедури декларування роздрібних цін?

  До суб’єктів господарювання, які допустять зазначене порушення, застосовують адміністративно-господарські санкції відповідно до статті 20 Закону України “Про ціни й ціноутворення”.

  Також громадян (фізичних осіб-підприємців) і посадових осіб суб’єктів господарювання за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, притягують до адміністративної відповідальності шляхом накладання штрафів у розмірах, визначених статтею 1652 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій