• In English
 • До уваги суб’єктів насінництва та розсадництва – розпочинається польове оцінювання 2020 року
  , опубліковано 02 Червня 2020 року о 09:09

  Відділ контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області нагадує зареєстрованим виробникам насіння й садивного матеріалупро своєчасне проведення польового оцінювання сортових насінницьких посівів, багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних та інших культур.

  Згідно зі статтями 15 та 17 Закону України “Про насіння і садивний матеріал”, насіння й садивний матеріал вводять в обіг лише після їх сертифікації, а використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, заборонено.

  Однією з умов видачі сертифікатів є відповідність насіння або садивного матеріалу за сортовими або товарними якостями вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва. У зв’язку з цим хочемо звернути увагу на окремі аспекти, що стосуються порядку визначення сортових  якостей  насіння.

  Так, визначення сортових якостей насіння й садивного матеріалу здійснюють шляхом польового оцінювання, ділянкового та лабораторного сортового контролю на відповідність сорту морфологічним ознакам, визначеним при його реєстрації.

  Польове оцінювання насінницьких посівів та насаджень із подальшою видачею сертифікатів передбачене лише в господарствах, занесених до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Тому господарствам, що запланували виробництво насіння, необхідно якомога швидше, до початку настання строків проведення польового оцінювання,завершити подання заяв про включення юридичної або фізичної особи-підприємця до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2020 рік. Заявуслід подаватив письмовій формі за адресою 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України або в електронній формі на адресу: meconomy@me.gov.uataya1979@ukr.net.

  Звертаємо Вашу увагу, що при відправці електронною поштою повідомляйте своє прізвище, ім’я та по-батькові, зворотну адресу й контактні телефони для оперативного вирішення питань.

  Форми заяв, які подають для включення заявника до Державного реєстру та для внесення змін до відомостей, які містить такий Державний реєстр, передбачені наказом Міністерства аграрної політики і продовольства України від 13.06.2016 № 198. Ознайомитись із наказом та формами можна на сайті Верховної Ради України за посиланням.

  Слід зазначити, що саме визначення сортових якостей насіння й садивного матеріалу регламентоване “Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017р. № 97.

  Згідно з цим Порядком, суб’єкт насінництва та розсадництва подає до органу сертифікації або його підрозділу за місцем розміщенняпосіву або насадження заявку на визначення сортових якостей насіння й садивного матеріалу за формою вдодатку 1 цього Порядку та не пізніше ніж за 20 робочих днів до закінчення граничного строку проведення польового оцінювання посіву сільськогосподарських рослин.

  До заяви обов’язково варто додати документи, що підтверджують право на використання сорту рослин (патент та/або свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин, та/або ліцензійний договір про використання сорту рослин); копії сертифікатів, виданих на насіння або садивний матеріал попередньої генерації під час послідовного розмноження; схему розміщення поля (полів) посіву або насадження з прив’язкою до місцевості; для гібридів – інформація про співвідношення чоловічих і жіночих рослин, визначене власником майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту; дані про обраного аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) у разі можливості здійснення ним польового оцінювання, якщо він провадить діяльність як незалежний експерт.

  Після отримання пакету документів, орган сертифікації розглядає заявку, перевіряє документи, протягом десяти робочих днів після їх отримання ухвалює рішення щодо можливості виконання сертифікації й надсилає заявнику повідомлення, в якому, відповідно до поданої заявки, зазначені: аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) (залежно від категорії насіння йсадивного матеріалу), який проводитиме польове оцінювання посівів, відбір проб, а також інші умови, що пов’язані з проведенням сертифікації.

  Рішення про відмову у проведенні польового оцінювання посівів або насаджень ухвалюють у разі несвоєчасного подання заявником заявки та документів.

  В Україні оцінку відповідності у сфері насінництва та розсадництва наразі здійснюють 3 установи:

  Державне підприємство “Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції”: аудитори із сертифікації цієї установи мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання добазового, базового та сертифікованого насіння.

  ТОВ “АГРОСЕРТ” та ТОВ “АГРОЛАБТЕСТ”: аудитори із сертифікації цих установ мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання сертифікованого насіння.

  Отже, зважаючи на те, що вже настає час польового оцінювання насінницьких посівів зернових культур (пшениця, ячмінь, жито, тритикале, овес та ін. – період колосіння-цвітіння), рекомендуємо якомога швидше подати заявки на визначення сортових якостей посівів до органу сертифікації або його підрозділу за місцем розміщення посіву.

  За додатковою інформацією та консультаціями звертайтесь до спеціалістів відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (м. Чернівці вул. Алма-Атинська,7),

  тел. 51-61-62

  Call Now Button
  Будь в курсі подій