• In English
 • Держпродспоживслужба детально інформує громадян про повірку лічильників газу
  , опубліковано 04 Червня 2020 року о 19:19

  Лічильники газу належать до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі – ЗВТ) (пункт 41 переліку категорій законодавчо регульованих ЗВТ, що підлягають періодичній повірці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 374).

  Законодавчо регульовані ЗВТ, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту (частина перша статті 17 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” (далі – закон про метрологію).

  Який міжповірочний інтервал встановлений для лічильників газу?

  Відповідно до затверджених міжповірочних інтервалів, лічильники газу та пристрої перетворення об’єму (котрі використовують для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0, повіряють один раз на 2 роки; класу 1,5 – один раз на 8 років (наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, зареєстрований у Мін’юсті 01.11.2016 за № 1417/29547).

  Відповідно до яких нормативно-правових актів здійснюють повірку лічильників газу?

  Повірка лічильників газу здійснюється відповідно до:

  1) закону про метрологію;

  2) порядку подання ЗВТ на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 р. №474;

  3) порядку проведення повірки законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 08.02.2016 р. №193, зареєстрованим у Мін’юсті 24.02.2016 р. за № 278/278/28408;

  4) Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. №2494, зареєстрованим у Мін’юсті 06.11.2015 за №1379/27824 (далі – кодекс).

  Чиїм коштом здійснюють періодичну повірку, обслуговування та ремонт побутового лічильника газу?

  Відповідно до частини четвертої статті 17 закону про метрологію, періодичну повірку, обслуговування та ремонт (зокрема демонтаж, транспортування та монтаж) ЗВТ (результати вимірювань яких використовують для розрахунків за спожитий для побутових потреб газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюють коштом суб’єктів господарювання, що надають послуги з газопостачання.

  Згідно з пунктом 1 глави 8 розділу X кодексу, періодичну повірку (зокрема демонтаж, транспортування, монтаж, технічне обслуговування та пов’язаний із такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їхніх потреб, здійснюють коштом оператора ГРМ, незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

  Оператор газорозподільної системи (оператор ГРМ) – це суб’єкт господарювання, що на підставі ліцензії виконує розподіл природного газу газорозподільною системою, яка перебуває у його власності або користуванні, відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

  Хто відповідає за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту побутового лічильника газу?

  Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (зокрема демонтажу, транспортування та монтажу) ЗВТ (результати вимірювань яких використовують для розрахунків за спожитий для побутових потреб газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладена на суб’єктів господарювання, що надають послуги газопостачання.

  У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини оператора ГРМ об’єм спожитого природного газу по об’єкту побутового споживача за відповідний період визначають за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

  Чиїм коштом проводять періодичну повірку побутового лічильника газу?

  Періодична повірка ЗВТ (результати вимірювань яких використовують для здійснення розрахунків за спожитий газ) проводять коштом тарифів на газопостачання.

  Як побутовий споживач дізнається про настання строку проведення періодичної повірки його лічильника газу?

  Відповідно до пункту 7 Порядку подання ЗВТ на періодичну повірку, обслуговування та ремонт виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки ЗВТ або протягом трьох робочих днів із моменту отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою, згідно з додатком 1, рекомендованим листом із повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.

  Побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов’язаний забезпечити доступ представникам оператора ГРМ після пред’явлення ними службових посвідчень для проведення демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).

  Як знімають та встановлюють побутовий лічильник газу?

  Зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюють у присутності споживача (власника або наймача об’єкта побутового споживача).

  За необхідності розпломбування лічильника газу представник оператора ГРМ складає акт розпломбування, який підписує споживач (власник або наймач об’єкта побутового споживача).

  У разі відмови в доступі до об’єкта побутового споживача представнику оператора ГРМ для зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірки на місці встановлення) споживачу змінюють режим нарахування об’ємів природного газу відповідно до вимог кодексу.

  На період зняття лічильника газу для проведення періодичної повірки оператор ГРМ встановлює лічильники газу з обмінного фонду.

  Якщо на період зняття лічильника газу на періодичну повірку неможливо встановити інший, розрахунки зі споживачем здійснюють залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше ніж 6 місяців.

  Якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, пройшов періодичну повірку, що підтверджується відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності, Оператор ГРМ зобов’язаний встановити його протягом двох місяців з дати його зняття.

  Якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, визнаний відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатним до подальшої експлуатації, рішення про доцільність його ремонту приймає оператор ГРМ, враховуючи технічні та економічні чинники.

  Після встановлення повіреного лічильника газу (або проведення повірки на місці його встановлення) оператор ГРМ пломбує його, про що складає відповідний акт, котрий має підписати споживач (власник або наймач об’єкта побутового споживача).

  Call Now Button
  Будь в курсі подій