• In English
 • Ідентифікація тварин: чому це важливо та які переваги дає
  , опубліковано 10 Червня 2020 року о 10:10

  Щоб подорожувати зі своїм домашнім улюбленцем країною та за її межами, власник повинен мати підтвердження, що ця тварина перебуває на ветеринарному контролі, є здоровою, має всі необхідні ветеринарні обробки та не переносить хвороб. Для цього тварина повинна мати індивідуальний номер-ідентифікатор. Варто оформити ветеринарно-санітарний паспорт, у якому зазначені ідентифікаційний номер та обов’язкові ветеринарні дослідження й обробки.

  Індивідуальну ідентифікацію домашніх улюбленців здійснюють за допомогою мікрочипа. Чипування являє собою імплантацію під шкіру тварини елемента, що містить унікальний індивідуальний 15-значний номер, який залишається з ним протягом усього життя.

  Мікрочип – це маленька стерильна капсула з біосумісного скла, розміром не більше рисової зернини. Імплантація капсули – легка, швидка і безболісна процедура без застосування загального наркозу, яку можуть  провести ветеринарні спеціалісти у багатьох спеціалізованих клініках.  Номер мікрочипа зчитують за допомогою спеціального сканера. Ідентифікація тварин шляхом чипування є доцільною до проведення перших обов’язкових щеплень та обробок. Чип не має власної енергії й активується тільки при наближенні до нього пристрою, що зчитує (приблизно на відстані 15 см, використовуючи при цьому випромінювану ним енергію), відсилає йому одну радіохвилю. Чип відповідає виключно на низькочастотні радіохвилі і не є постійним джерелом випромінювання.

  Для забезпечення здоров’я людей в Україні, зокрема на рівні держави планують запровадити обов’язкову ідентифікацію домашніх тварин (котів та собак) мікрочипами. Відтак їх реєструватимуть в електронній базі даних – Єдиному державному реєстрі тварин.

  Таким чином процес ідентифікації домашніх улюбленців має містити дві рівнозначно важливі складові: встановлення мікрочипа з  індивідуальним номером з наступною видачею ветеринарно-санітарного паспорта та зазначення інформації про тварину та її власника у державній електронній базі даних.

  Для ідентифікації котів та собак використовують спеціальний мікрочип, котрий повинен відповідати нормам, розробленим Міжнародною організацією стандартизації (International оrganization for standartisation), зокрема нормі 11 784, яка описує кодову структуру мікрочипа, та нормі 11 785, котра визначає технологію взаємодії чипа і сканера, що його зчитує. У номері цифрового елемента має міститися міжнародний код країни, де проводять чипування, та код виробника. Всі чипи, які є в обігу на території країни, повинні бути зареєстровані в централізованій базі даних.

  Для офіційної ідентифікації домашніх тварин треба звернутися до найближчої з державних або приватних лікарень ветеринарної медицини.

  За умови наявності у тварини мікрочипа, що не відповідає стандартам ISO, або його не зчитують стандартні сканери, власнику слідвідвідати державну  лікарню  ветеринарної медицини, яка надає послуги з ідентифікації домашніх тварин, для повторної установки чипа.

  У Верховній Раді України розробили проєкт Закону України, який визначає основні положення щодо ідентифікації та реєстрації зокрема домашніх тварин – котів та собак у країні. Законодавча ініціатива передбачає запровадження ідентифікації та реєстрації домашніх тварин – котів, собак та диких тварин, які перебувають у неволі чи у напіввільних умовах, державний облік та контроль за їх переміщенням і проведеними ветеринарно-санітарними заходами.

  Чипування, отримання ветеринарно-санітарного паспорта тварини та її реєстрація в базі даних – це свідомий крок власника для прийняття його відповідальності за свого домашнього улюбленця.

  Ідентифікація та реєстрація тварини дозволить:

  – підтверджувати право володіння;

  – спростити  пошук  власника в разі втрати або крадіжки тварини;

  – нівелює можливість підміни при вивезенні тварин за кордон, елітних порід – на виставки;

  – у випадках жорстокого поводження з твариною дозволить визначити  господаря та застосовувати норми щодо адміністративної відповідальності щодо нього;

  – сприяти забезпеченню епізоотичного благополуччя країни та запобігти розповсюдженню захворювань, спільних для людей та тварин, зокрема сказу.

  У разі запровадження запропонованих змін, Держпродспоживслужба звертає увагу власників домашніх тварин, що ідентифікувати своїх улюбленців необхідними чипами, які відповідають міжнародним стандартам, можна отримати у ветеринарного лікаря.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій