• In English
 • Санітарно-епідемічна ситуація в Чернівецькій області за перше півріччя 2020 року
  , опубліковано 11 Серпня 2020 року о 09:09

  За інформацією Державної установи «Чернівецький обласний  лабораторний центр МОЗ України»  (далі – ДУЧОЛЦ МОЗ України), за перше півріччя 2020 року на території області рівень інфекційної захворюваності без врахування носіїв грипу та гострих респіраторних інфекцій, у порівнянні з аналогічним періодом 2019-го, знизився на 73,2%.

  У регіоні не зареєстровано випадків захворювання людей на сказ, сибірку, бруцельоз, туляремію, орнітоз, лістеріоз.

  У зв’язку з пандемією на коронавірусну інфекцію та тривалим карантином маємо стабільно низький рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції всіх нозологічних форм та зоонозні інфекції.

  Цьогоріч, у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року, спостерігається зниження рівня захворюваності на гастроентерити встановленої та не встановленої етіології  на 39,7% та 39,1% відповідно.

  Спад захворюваності на гастроентерити встановленої етіології відбулось на всіх адміністративних територіях, однак зростання захворюваності на гастроентерити невстановленої етіології спостерігається в Хотинському (+3 випадки) та Герцаївському районах (+2 випадки).

  Аналогічна ситуація зі зниженням захворюваності на ротавірусний ентерит на 32,9 % по області.

  Також спостерігається спад захворюваності на сальмонельозні інфекції (-20 випадків), незначний ріст захворюваності спостерігається у Вижницькому та Заставнівськомурайонах (+1 випадок).

  За перше півріччя 2020 року на фоні пандемії спостерігається зниження рівня захворюваності на туберкульоз органів дихання людей на 52,2%, з них лабораторно підтверджених – на 56,5%. Це стосуєтьсявсіх адміністративних територій регіону.

  Водночас у Чернівецькій області зростає захворюваність на хворобу Лайма (+2 випадки, зафіксовані у Вижницькому та Путильському районах).

  Крім того, в області за перше півріччя 2020 року зареєстровано 1 випадок захворювання на лептоспіроз в Кіцманському районі, що на 3 випадки менше, ніж у 2019-му.

  Крім того, на території області не зафіксовано хворих на вірусний гепатит А. Не було також і спалахів гострих кишкових інфекцій у регіоні.

  Заходи державного нагляду (контролю)

  Упродовж шести місяців 2020 року було здійснено 59 заходів державного нагляду у сфері  дотримання вимог санітарного законодавства, з них 39 – планові перевірки, 16 планових обстежень спільно з відділом безпечності харчових продуктів та 4 – позапланові. Порушення  вимог санітарного законодавства встановили на 42 об’єктах, що становить 71,2%.

  За перше півріччя 2020 року проведено 5598 позапланових заходів державного нагляду, з них 48 обстежень – за заявою суб’єктів господарювання, 31 – за розглядом звернень громадян, інші – з метою контролю дотримання протиепідемічних обмежень.

  Щоб запобігти поширенню захворювання COVID-19, виконуючи протоколи засідань комісії ТЕБтаНС, Головне управління проводило моніторинг суб’єктів господарювання щодо дотримання ними протиепідемічних вимог.

  Станом на 1 липня 2020 року спеціалісти Головного управління здійснили 5472 моніторингових обстеження, за результатами яких виявили 1569 порушень дотримання протиепідемічних вимог (28,7%).

  Роз’яснювальну роботу виконали на 10544 об’єктах, з яких 10 187 – спільноз працівниками Головного управління Нацполіції, ДСНС та органами місцевої влади. Спеціалісти ГУ ДПСС в Чернівецькій області здійснювали профілактичні та протиепідемічні заходи задля запобігання поширенню коронавірусної інфекції на об’єктах нагляду, згідно з дорученнями Кабінету Міністрів України, Держпродспоживслужби України, рішень комісій ТЕБ та НС обласного та місцевих рівнів, рішень Штабів із ліквідації надзвичайних ситуацій, постанов головного державного санітарного лікаря України, на агропродовольчих ринках, у закладах торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами, громадського харчування, перукарнях, салонах краси та в інших установах.

  Відсоток встановлених порушень вимог санітарного законодавства:

  • централізоване водопостачання – 85%,
  • заклади загальної середньої освіти – 33,6%,
  • джерела децентралізованого водопостачання – 60,2%,
  • харчові об’єкти – 24,7%,
  • заклади дошкільної освіти – 9,1%,
  • заклади охорони здоров’я – 2,5%,
  • інші об’єкти – 28,4%.

  Зокрема за вказаний період контроль здійснювали всі 32 агропродовольчих ринках. Відповідно до постанов головного державного санітарного лікаря №14, 21, 34 проведено 1729 перевірок за дотриманням протиепідемічних обмежень. Були виявлені порушення на 77 ринках, складено 39 протоколів, надано 9 приписів та 45пропозицій.

  З часу запровадження карантинних обмежень на території області були здійснені рейди на дотримання протиепідемічних вимог у 3359 закладах торгівлі харчовими продуктами. Порушення зафіксували на 391 об’єкті,  накладено 61 адміністративне стягнення, надано 83приписи щодо усунення виявлених недоліків та 250пропозицій.

  Також проведено 1159 перевірок магазинів з реалізації непродовольчих товарів, у 580 із них були порушення, надано 38 приписів та  542 пропозиції.

  Крім того, перевірено дотримання карантинних обмежень у281 закладі громадського харчування, виявлено порушення у 137, складено 13 протоколів, надано 27приписів та 102 пропозиції.

  Разом із тим обстежено 235 перукарень та салонів краси, встановлено порушення у 84 із них, складено 1 протокол, надано 32 приписи та 55 пропозицій.

  В області визначено 35 пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Станом на 1 липня 2020 року проведено 84 обстежень пунктів ЗНО на їхню відповідність протиепідемічним вимогам. Порушень не виявлено.

  Крім того, фахівці обстежували інші об’єкти критичної інфраструктури –серед 548 із них зафіксували 62 порушення. За їхніми результатами надано 5 приписів і57 пропозицій.

  Також Головне управління, на виконання протоколу засідання штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 19.03.2020 №5 та п. 3 розпорядження керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 19.03.2020 №10 «Про організацію довозу медпрацівників на робочі місця в заклади охорони здоров’я області», здійснювало контроль за запровадженням та виконанням протиепідемічних заходів у транспортних засобах, які використовували для перевезення працівників критичної інфраструктури, зокрема медичного персоналу області.

  За період карантину до спецперевезень було залучено 140-160 одиниць транспорту, зокрема до 45 тролейбусів КП «Чернівецьке тролейбусне управління».

  Такожзалучили шкільні автобуси й транспорт приватних підприємств, а саме: Кіцманського АТП, Хотинського держлісгоспу, Глибоцької ЦРЛ, ПП «Остриця-Транс» та ПП Чевка І.П. (Герцаївський р-н), ПП «Нов-Транс-Авто» (Новоселицький р-н), ПП «Комфорт-Транс» (Хотинський р-н).

  Протягом березня-червня цього року спеціалісти Головного управління обстежили 556транспортних засобів, зокрема 59 тролейбусів. Водії всіх автобусів забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиками для рук. Для проведення дезінфекції транспортних засобів визначено спеціальні майданчики на відповідних адміністративних територіях. Порушень протиепідемічних заходів не встановлено.

  За нехтування вимогами  санітарного  законодавства під  час моніторингу притягнуто до адміністративної відповідальності 263 фізичних і юридичних осіб, надано 181 припис, 1784 рекомендації та направлено 100 листів місцевим органам влади.

  На виконання рішення Ради національної безпеки й оборони України від 13.03.2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та окремого доручення голови Держпродспоживслужби України, спеціалісти ГУ ДПСС в Чернівецькій області впродовж березня-червня провели 370 обстежень джерел централізованого і децентралізованого питного водопостачання (21 та 349 відповідно) і 12 об’єктів водовідведення.

  На 17 об’єктах централізованого водопостачання встановлено такі порушення:

  – недотримання першого поясузони санітарної охорони (далі ЗСО) на водопроводах, зокрема відсутності: огорожі в смт Кельменці та м. Сокиряни,  в смт Путила та м.Сторожинець, часткової відсутності та в смт Берегомет КП «Криниця» – часткове її пошкодження; охорони в смт Кельменці, с.Вороновиця, Зелена, Бернево та Мошанець Кельменецького району; освітлення в смт Кельменці; сигналізації – в м.Заставна, с. Хрещатик та смт Кострижівка                 на Заставнівщині;

  – на водопроводі КП «Новоселицька тепломережа» не організовано   відповідно до вимог першого поясу ЗСО для джерел водопостачання (свердловин), який має становити 30-50 м, залежно від захищеності джерела, оскільки вони розташовані хаотично на території міста й зона першого поясу становить  від 5 до 25 метрів;

  – землі другого та третього поясу зон ЗСО для джерел водопостачання КУП «Комунальник» м. Вижниця використовуються для ведення особистого селянського господарства;

  – потребує реконструкції променевий водозабір, недообладнана хлораторна (відсутнє автономне енергозабезпечення, опалення) на водопроводі  Глибоцького ВУЖКГ;

  – потребують капітальних ремонтів камери гасіння гідроудару (напору) на ВНС І підйому «Митків», приміщення швидких фільтрів та водозаборів «Рогізна», «Біла», «Магала», необхідна заміна покриття відстійників та  досипка кварцового піску на ІІ підйомі водогону «Дністер – Чернівці» на  «КП Чернівціводоканал»;

  – не здійснюють знезараження води на КП «Криниця» смт Берегомет (використаний ресурс бактерицидної лампи);

  – постачання води в райцентрах Сторожинець та Герца здійснюють за графіком (зранку та ввечері);

  – розподільна мережа потребує заміни на Герцаївському (повністю) та Сокирянському (частково) водопроводах, потребує капітального ремонту приміщення водозабору КП «Криниця» смт Берегомет.

  На сьогодні не надано на погодження до Головного управління зазначених робочих програм на водопроводах міст Сокиряни, Новодністровськ, смт Кельменці та сіл Мошанець, Вороновиця, Зелена, Бернове Кельменецького району. А на підприємствах КУП «Комунальник»,КП «Криниця»,  Глибоцьке, Заставнівське ВУЖКГ, водопроводах у с. Хрещатик та смт Кострижівка робочих програм взагалі не розроблено  та відповідно – не погоджено.

  Контроль за якістю питної води в області здійснюють лише на КП «Хотинтепломережа» та «Чернівціводоканал», на яких функціонують відомчі лабораторії. Також наявна лабораторія на водопроводі м.Новодністровськ, однак наразі– не акредитована. На КП «Сторожинецьке ЖКГ», Глибоцькому, Кіцманському та Заставнівському ВУЖКГ є лабораторії, що здійснюють дослідження тільки на залишковий хлор, усі інші показники досліджують інші лабораторії, відповідно до укладених угод.

  За результатами представлених лабораторних досліджень під час проведення моніторингових обстежень на вказаних об’єктах (у ІІІ декаді лютого та впродовж березня поточного року) – вода питна відповідала вимогам ДСанПІНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

  Окрім того, відсутні угоди на проведення лабораторного контролю за якістю питної води на водопроводах у смт Кельменці, Кострижівка, селах Вороновиця, Мошанець, Бернове, Зелена, Хрещатик.

  Щодо децентралізованого водопостачання, то в області було всього обстежено 349 громадських криниць. За результатами перевірок встановлено порушення у 95 (27,2%) колодязяхщодо облаштування: у Герцаївському, Заставнівському, Кіцманському, Сторожинецькому, Сокирянському, Хотинському районах та м.Чернівці. 100% оформлення (з обстежених криниць) санітарних паспортів проведено у Новоселицькому, Путильському районах та м.Чернівці.

  Потребують поновлення санітарні паспорти на колодязі у Вижницькому, Заставнівському, Кельменецькому та Хотинському районах. Що стосується питання проведення дезінфекції та лабораторного контролю якості питної води, то частково заходи проводили в Глибоцькому та Сокирянському районах. Крім того, частково дезобробку здійснювали в Кіцманському, Сторожинецькому, Хотинському районах та м.Чернівці.

  Також під час обстежень встановлено порушення на 7 об’єктахводовідведення області.

  Керівникам підприємств та балансоутримувачам, де зафіксовані порушення вимог санітарного законодавства, надано  відповідні рекомендації щодо їх усунення, а також проінформовано органи місцевого самоврядування та виконавчої влади.

  Крім того, для вжиття відповідних заходів реагування щодо забезпечення усунення встановлених недоліківпроінформовано управління житлово-комунального господарства Чернівецької ОДА.

  За даними проведеного моніторингу якості питної води ДУЧОЛЦ МОЗ України за 6 місяців поточного року,  у порівнянні з аналогічним періодом  минулого року, при дослідженні води з джерел централізованого водопостачання зріс показник відхилення як за мікробіологічними (становить 4,8% проти 0,8 у 2019 році), так і за санітарно-хімічними (7,1% проти 1,9) показниками. Відхилення виявляли у Кельменецькому та Новоселицькому районах як за мікробіологічними (37,1% та 23,1% відповідно), так і за санітарно-хімічними показниками  (35,7% та 6,7%), а на Вижниччині – лише за мікробіологічними (6,7%).

  Забезпечено також моніторинг якості води у громадських криницях, відхилення виявляли за мікробіологічними (у Глибоцькому – 20,6%, Ново-селицькому – 41,7%,  Сокирянському районах – 15,7% та м.Чернівці (21,4%)і за санітарно-хімічними показниками  (5,9%, 25,6%, 14,3% та 71,4% відповідно).

  На виконання  п.2 розпорядження  Чернівецької ОДА від 30.04.2020 №432-р «Про запобігання виникненню нещасних випадків і надзвичайних ситуацій на водних об’єктах Чернівецької області у весняно-літній період 2020 року», спеціалісти Головного управління протягом травня-червня обстежили 4 місця масового відпочинку населення на водних об’єктах (пляжах) – Чернівецький міський пляж, «Берег любові» (с.Бобівці), «Аква-Плюс» (с.Кам’яна), «Рутка» (с. Великий Кучурів) Сторожинецького району. За результатами обстежень, території зазначених пляжів утримують відповідно до санітарних вимог.

  Відповідно до п. 8 протоколу  №2 Штабу з ліквідації надзвичайної ситуації від 26.06.2020 року щодо недопущення вживання мешканцями населених пунктів води з криниць, які були підтоплені та замулені, до повного очищення в них води,  спеціалісти Головного управління перевірили 329 джерел децентралізованого водопостачання (підтоплених криниць). Під час обстежень надавали рекомендації щодо санації криниць та забезпечення якості води згідно з вимогами ДСанПІНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

   

  Надання адміністративних послуг та дозвільних  документів

   

  На виконання Законів України «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», за 6 місяців 2020 року видано 12 дозволів (санітарні паспорти) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, розглянуто 27документів,в яких обґрунтовано обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, щодо 24 із нихбуло ухвалено рішення щодо можливості видачі дозволу.

  Крім того, проведено 35 перевірок об’єктів для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності, з них: 33 – медичної практики та 2 – освітніх послуг.

  Також проведено 5 обстежень приміщень складів для видачі санітарного паспорта на право одержання, зберігання й застосування пестицидів та мінеральних добрив, на всі ці об’єкти видано належні дозволи.

  Звернення громадян та санітарно-освітня робота

  Протягом звітного періоду надійшло 45 звернень громадян у сфері санітарного законодавства, 4 з якихще у процесі опрацювання. З метою всебічного аналізу 27 звернень розглянуті комісійно. У 18 випадках виявлені порушення вимог санітарного законодавства, за результатами яких надано 1 припис  та 16 рекомендаційних листів.

   

  Call Now Button
  Будь в курсі подій