• In English
 • Звіт про результати роботи управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області за 2021 рік
  , опубліковано 01 Лютого 2022 року о 20:20

  З метою подолання негативних тенденцій на споживчому ринку Чернівецької області та посилення захисту прав споживачів у 2021 році управлінням захисту споживачів Держпродспоживслужби в Чернівецькій області забезпечувались робота  щодо основних напрямів діяльності, які полягають у наступному.

  На предмет дотримання законодавства про захист прав споживачів у звітному періоді  проведено 46 заходів державного нагляду (контролю).

  з них:

  – 1 плановий;

  – 45 позапланових.

  Порушення діючого законодавства виявлено у 23 суб’єктів господарювання.

  Типовими порушеннями являлися:

  – реалізація товарів, виконання робіт та надання послуг без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації;

  – реалізація товарів, строк придатності яких минув;

  – порушення правил торговельного обслуговування та надання послуг тощо.

  Всього перевірено товарів, робіт, послуг на суму 910,5 тис. грн, із них забраковано на суму 48,9 тис. грн.

  За результатами проведених перевірок вжито наступні заходи:

  – видано 17 приписів про припинення порушень прав споживачів;

  – 21 посадову особу притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 3,4 тис. грн;

  – 9 суб’єктів господарювання притягнуто  згідно статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів» та винесено адміністративно – господарські санкції на суму 27,8 тис. грн.

  – попереджено інші порушення законодавства про захист прав споживачів.

  У сфері антитютюнового законодавства на підставі скарги та погодження Держпродспоживслужби проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у закладі ресторанного господарства та встановлено порушення, яке полягає  в курінні тютюнових виробів та кальяну. Відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»  на суб’єкта господарювання накладено штраф у розмірі 1,0 тис. грн.

  Пріоритетним напрямом роботи Управління було й залишається – захист прав споживачів та відстоювання їх інтересів, а саме: розгляд скарг, звернень, надання консультацій, роз’яснень з питань захисту прав споживачів, допомога в написанні претензій суб’єкту господарювання при порушенні прав під час придбання товарів, робіт, послуг.

  Так, за звітній період з питань захисту прав споживачів до Управління надійшло 480 звернень (пропозицій, заяв і скарг). З розглянутих  задоволено  409 звернень, що становить 85,6 %.

  За сприяння Управління за неякісні товари (роботи, послуги) споживачам повернуто кошти в сумі 96,8 тис. грн.

   

  У сфері захисту споживачів реклами протягом звітного періоду Управлінням досліджено 669 рекламоносіїв, в тому числі: у сфері зовнішньої реклами – 476, у сфері внутрішньої реклами – 38, на телебаченні та радіо – 35, в друкованих ЗМІ – 77, на транспорті – 43. Із загальної кількості досліджених рекламоносіїв виявлено 45 порушень законодавства про рекламу. З них: у сфері зовнішньої реклами – 43, у сфері внутрішньої – 1, в друковані ЗМІ – 3. В тому числі по окремих видах продукції: реклама лікарських засобів – 11, реклама алкогольних напоїв – 4.

  Основними видами порушень були наступні:

  розміщення зовнішньої реклами та/або рекламних засобів на спорудах/будинках без дозволу виконавчого органу міської ради;

  реклама, що заохочує до вживання алкогольних напоїв;

  недобросовісна реклама;

  реклама послуг, пов’язаних з концертною, гастрольною діяльністю здійснювалась без інформації про використання чи невикористання фонограм виконавцями музичних творів;

  у рекламі щодо методів діагностики та лікування відсутній текст попередження «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я»;

  розміщення рекламних засобів на опорних елементах контактної мережі та зовнішнього освітлення;

  в рекламі щодо знижок, розпродажу відсутня обов’язкова інформація про дату початку та закінчення знижки цін на продукцію;

  інформація про товар, яка розміщена в рекламі, зазначена не в гривні;

  розміщення зображення фізичної особи без її згоди;

  у рекламі об’єкта будівництва відсутня обов’язкова інформація щодо ліцензії (дозволу), договору оренди землі, дозволу на виконання будівельних робіт, ліцензії на здійснення фінансових послуг.

  За порушення законодавства про рекламу на рекламодавців/ розповсюджувачів накладено штрафних санкцій в сумі 99,2 тис. грн, з яких 61,4 тис. грн сплачено в добровільному порядку та стягнено в судовому порядку 44,6 тис. грн.

   

  У сфері ринкового нагляду відповідно до Секторального плану державного ринкового нагляду  у 2021 році проведено 78 перевірок:

  • 56 планових перевірок характеристик продукції;
  • 16 перевірок стану виконання суб’єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
  • 5 позапланових перевірок характеристик продукції за дорученням Держпродспоживслужби;
  • 1 позапланова перевірка за повідомленням Чернівецької митниці .

   

  З перевірених видів продукції в 168 одиницях (електричне та електронне обладнання у тому числі низьковольтне, енергоспоживчі продукти, радіообладнання, освітлювальна апаратура, мийні засоби, засоби вимірювальної техніки, водогрійні котли, взуття, іграшки, радіообладнання) виявлено порушення встановлених вимог, а саме:

  • відсутній знак відповідності технічним регламентам;
  • відсутнє найменування виробника/імпортера, його місцезнаходження;
  • знак відповідності технічним регламентам не супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності;
  • порушено вимоги законодавства щодо порядку застосування мов;
  • відсутня енергетична етикетка;
  • відсутнє маркування щодо складових взуття.

   

  Винесено 384 рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів:

  – приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами – 75 рішень;

  – усунення формальної невідповідності – 66 рішень;

  – тимчасова заборона надання продукції на ринку (в тому числі на час проведення експертизи) – 100 рішень;

  – заборона надання продукції на ринку – 59 рішень;

  – внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів – 13 рішень.

  За результатами отриманих протоколів випробувань та аналізу повідомлень суб’єктів господарювання про виконання обмежувальних (корегувальних) заходів скасовано 71 рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.

   

  В ході проведення планових перевірок здійснено відбір 25 зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування) в ДП «Івано-Франківськстандартметрологія».

  Відповідно до  статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» за невиконання заходів, передбачених рішеннями про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів винесено 32 постанови про накладення штрафу на загальну суму 139400,0 грн.

  У сфері метрологічного нагляду протягом 2021 року проведено 20 планових заходів державного нагляду (контролю), порушення метрологічних вимог встановлено у 13 випадках, що складає 65 %.

  При проведенні планових перевірок обревізовано 734 одиниць засобів вимірювальної техніки (далі – ЗВТ), з яких 286 од. (39%) визнано непридатними до застосування.

  Перевірки проводилися за такими видами діяльності суб’єктів господарювання у сфері законодавчо регульованої метрології:

  • забезпечення захисту життя та охорони здоров’я громадян;
  • контроль якості та безпечності харчових продуктів і лікарських засобів;
  • контроль безпеки умов праці;
  • торговельно-комерційні операції та розрахунки між покупцем (споживачем) і продавцем (постачальником, виробником, виконавцем).

  Найбільш характерними порушеннями метрологічних вимог було застосування не повірених ЗВТ.

  Крім того, були встановлені інші порушення, відповідальність за які не передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення, а саме:

  • відсутність особи, відповідальних за забезпечення єдності вимірювань;
  • відсутність положення про метрологічну службу.

  За результатами метрологічного нагляду вжиті такі заходи:

  • видано 13 приписів про усунення порушень метрологічних вимог;

  складено 15 протоколів про адміністративні правопорушення у сфері метрології та метрологічної діяльності та винесено постанови  на суму 5,27 тис. грн.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій