• In English
 • Захист прав споживачів: історія боротьби за справедливість
  , опубліковано 15 Березня 2023 року о 12:12

  Захист прав споживачів: історія боротьби за справедливість❗️

  🗓15 березня став днем, який щороку нагадує нам про важливість захисту прав споживача. В цей день ми відзначаємо свято, яке було створене з метою підвищення уваги до проблем, з якими стикаються споживачі по всьому світу.

  ⚜️Але захист прав споживачів – це не просто питання одного дня у році. Це результат тривалої та складної історії, повної боротьби за визнання прав людей на якість товарів та послуг, на їх безпеку та на захист від шахрайства.

  ℹ️Історія захисту прав споживача сягає давніх часів, коли люди були залежні від продуктів та послуг, які надавалися їм іншими людьми. Тому, коли ми святкуємо Всесвітній день прав споживачів, ми повинні пам’ятати, що захист прав споживача є не тільки важливим, але й необхідним елементом суспільства, який забезпечує права та інтереси кожного з нас!

  ↪️В різні історичні епохи спроби захистити права споживача відбувались неоднаково.
  🔹️Наприклад, в Австрії продавці молока були змушені його випивати самостійно, якщо воно виявилось розбавленим, тобто коли продавець фактично обманював покупця.
  🔹️У середньовіччі на території сучасної Німеччини за фальсифікацію пива як національного напою вдавались навіть до смертної кари.

  👆Лише у середині ХХ ст. людство дійшло до спільної думки, що цивілізовані відносини між виробниками, виконавцями, продавцями та споживачами повинні ґрунтуватись на чітких правових засадах.

  📜Так, 15 березня 1962 року Президент Сполучених Штатів Америки Джон Кеннеді вперше офіційно окреслив права людини, як споживача ухваливши спеціальний документ – «Білль про права споживача».

  📍У ньому було визначено 4 основних права, а саме:

  🔰право на безпеку. Воно означає, що продукція повинна бути безпечною для життя та здоров’я людини, навколишнього природного середовища, а також не повинна завдавати шкоди майну людини;
  🔰право на інформацію передбачає можливість людини отримувати всі необхідні відомості для прийняття зваженого рішення та здійснення свідомого вибору товару відповідно до власних потреб;
  🔰право на вибір включає обов’язок продавця (виконавця) сприяти споживачеві у вільному виборі товарів або послуг та дозволяє здійснювати вільний вибір товарів та послуг з урахуванням режиму роботи продавця (виконавця);
  🔰право бути почутим означає, що у випадку порушення вищезазначених прав, споживач може звернутись до урядових органів та до суду за захистом своїх прав.

  ↪️Згодом базові права, що мають пріоритетне місце на сучасному міжнародному просторі у сфері захисту прав споживачів були доповнені ще такими елементами:

  🔰Право на задоволення базових потреб. Це право на базові товари та послуги, які дозволяють забезпечити життєдіяльність людини – достатнє харчування, одяг, освіта, житло тощо.
  🔰 Право на відшкодування шкоди передбачає можливість вимагати відшкодувати шкоду споживачу, що була завдана виробником, продавцем чи виконавцем внаслідок неякісних товарів або послуг.
  🔰Право на споживчу освіту. Це право стосується здобуття необхідних навичок і знань, які дозволяють робити правильні покупки, замовляти послуги та відстоювати свої права у випадку їх порушення.
  🔰 Право на безпечне навколишнє середовище гарантує людині захист від екологічних небезпек, над якими окремо взята особа не має влади, а також встановлює необхідність захищати і поліпшувати навколишнє середовище для нинішнього і прийдешніх поколінь.

  👆Завдяки відданим і наполегливим зусиллям активістів та правозахисників, ми сьогодні маємо розвинену систему захисту прав споживачів. Проте, важливо не зупинятись на досягнутому і продовжувати боротьбу за права кожного споживача. І, як підкреслив П’єр-Жан Беранже, освіта та знання є ключем до свободи.

  🎓Тож нехай цей день нагадує нам про необхідність не тільки захищати свої права, але й знати їх, щоб бути свідомим та впевненим споживачем. Пам’ятаймо, що «неосвіченість – це рабство, знання – це свобода»!

  Call Now Button
  Будь в курсі подій