• In English
 • Озимий часник – підготовка до посадки та догляд
  , опубліковано 08 Листопада 2016 року о 11:11

  Часник  одна з найдавніших і дуже цінних овочевих культур.  Він має сильну бактерицидну і фунгіцидну дію. Є добрим антисептичним, проти паразитичним, протигнійним, глистогінним і серцевим засобом. Препарати часнику використовують при гіпертонії та атеросклерозі, здуттях, катарах кишківника, тромбозах. Мазь або сік часнику застосовують в народній медицині від бородавок і мозолів та при виразках, що гниють.

  Часник у наших умовах сильно пошкоджується шкідниками і хворобами, які можуть в окремі роки повністю знищити урожай, дуже чутливий до забур’яненості. Із шкідників найбільш розповсюдженими є цибулева муха та цибулева нематода.  Найбільш небезпечними хворобами є пероноспороз і фузаріозна гниль денця.

  Озимий часник висаджують, зазвичай, за 25 – 35 днів до похолодання. Протягом цих днів висаджені зубки повинні вкоренитися і утворити хорошу кореневу систему.

  Під часник відводять родючі нейтральні ґрунти. Кращі попередники для часнику – огірки, гарбуз, кабачки, капуста, бобові й зеленні культури. Не можна вирощувати часник на ділянках, де росли цибуля і часник, раніше, ніж через 3-4 роки, а також не можна садити часник після картоплі, томатів, оскільки це сприяє ураження часнику фузаріозом і нематодою. Джерелом зараження часнику нематодою є також уражений посівний матеріал (зубки та однозубки). Потрібно додати, що на сухих лусках нематода знаходиться в анабіотичному стані і може зберігатися понад два роки. Потрапивши в вологий грунт, личинки знову розпочинають шкодити вже молодим рослинам.

  На осінню посадку використовують озимий часник свіжозібраного врожаю. Для посадки відбирають здорові, добре просушені головки. Не можна садити зубки з головки, в якій виявлений хоча б один пожовклий, склоподібний чи ушкоджений зубок. Такий часник має слабке коріння, погано росте і зберігається. Його розділяють на зубки, не допускаючи механічних ушкоджень. Зубки калібрують за розміром на великі та середні. Дрібні зубки краще залишити для їжі.

  Зубки часнику оздоровлюють намочуванням їх у воді при +45 градусів протягом 2 годин. Також можна їх промити і в розчині кухонної солі (3 столові ложки на 5 л води) протягом 1 хвилини, а потім опустити на 1 хвилину в розчин мідного купоросу (1 чайна ложка на 10 л води). Після цього їх одразу висаджують, не промиваючи. Можна  також протруювати  протягом 24 годин у слабкому розчині марганцівки.

  Землю під часник можна обробити розчином мідного купоросу. Перекопавши та розрівнявши грунт  його  обробляють розчином мідного купоросу (1 столова ложка на 10 л води) з розрахунку 1 л розчину на 1 кв.м грядки.

  В Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання  в Україні – відсутні препарати для обробітку часнику перед посадкою. Проте в інших країнах широко використовують осіннє протруювання часнику перед посадкою препаратами Фундазол (бенлат), Топсін М, Максим 025 – розчиняють 3 мл одного із препаратів   в 1 л води і занурюють  в розчин зубки на 2 год., після чого їх добре просушують. Це дозволяє знизити кількість хворих рослин і підвищити врожайність часнику.

  Якщо зима пройшла добре, і з’явилися сходи часнику, то першу підгодівлю роблять при утворенні 3-4 листків, другу – на початку формування цибулин, приблизно в другій декаді червня рекомендованими препаратами. Після поливу і підгодівлі грунт у міжряддях розпушують. Добре раз на 10 днів підгодовувати курячим послідом (1 л перебродженого курячого посліду на 10 л води) або коров’яком (1 л коров’яку на 8 л води). Відро розчину витрачають на 5 кв.м, виливаючи його під корінь. При відсутності органічних добрив використовують мінеральні добрива.

  До речі, не викидайте у смітник лушпиння та стебла часнику, а зберіть і покладіть у курник. Жменю сипніть туди, де кури несуться. Таким перевіреним способом ви вилікуєте домашню птицю від вошей.    Гарних Вам врожаїв!

   

  Провідний спеціаліст відділу прогнозування,

  фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків                             Повар Г.І.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій