• In English
 • Основні вимоги щодо облаштування та утримання кладовищ в населених пунктах згідно чинного законодавства.
  , опубліковано 13 Квітня 2018 року о 11:11

  Відповідно до ст.23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» (надалі – Закон) функції з забезпечення планування та впорядкування території місць поховання покладені на виконавчі органи сільських,    селищних, міських рад, згідно  з  генеральними  планами  забудови  відповідних  населених пунктів та іншої  містобудівної  документації  з  дотриманням обов’язкових містобудівних,  екологічних  та санітарно-гігієнічних вимог.

  Статтею 30 Закону передбачено, що  утримання кладовищ, а також інших місць поховання забезпечують виконавчі органи сільських,  селищних,  міських рад у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що  забезпечує формування  державної  політики  у  сфері житлово-комунального господарства.

  Державними санітарними правилами і нормами “Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України” (надалі – ДсанПіН 2.2.2.028-99), затверджених наказом МОЗ України від 01.07.1999 №28 встановлено, що кладовища повинні бути розміщені в приміській зоні міських поселень і поблизу місць розташування сіл. Санітарно-захисна зона від території кладовища традиційного поховання і крематорію до житлових і громадських будівель, зон відпочинку, а також колективних садів та городів повинна бути не меншою 300 м, а від території кладовища для поховання урн після кремації до житлових і громадських будівель та об’єктів, що прирівняні до них, має бути не меншою 100 м.

  Відповідно до п.п. 3.2., 3.3. ДСанПіНу місцезнаходження кладовищної ділянки та її розміри передбачаються генеральним планом розвитку населеного пункту; проекти улаштування нових кладовищ, розширення і реконструкції діючих підлягають експертизі. На даний час державна санітарно-епідеміологічна експертиза здійснюється відділом державної санітарно-епідеміологічної експертизи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів за адресою: вул. Б.Грінченка, 1, м.Київ, тел.: (044) 278 84 60.

  Територія ділянки, відведеної під кладовище, не повинна піддаватись дії зсувів і обвалів, затоплюватися чи підтоплюватися талими, дощовими і паводковими водами та має характеризуватись легко аерованими грунтами. Ділянка повинна мати схил у протилежний бік від населеного пункту і відкритих водоймищ, які використовуються для господарсько-побутових потреб.

  Згідно з п.7.3. ДСанПіНу при повному використанні територій під захоронення і неможливості проведення повторного поховання кладовище закривається. Так, відповідно до частини восьмої статті 23 Закону, орган місцевого  самоврядування  може  прийняти  рішення  про часткове   або  повне  припинення  поховання  померлих  (закриття) кладовища в разі,  якщо на території кладовища немає вільних місць для  облаштування  нових  могил  (колумбарних  ніш),  а  поховання померлих можливе лише на місцях  родинного  поховання  або  шляхом підпоховання  в  могилах  за  згодою користувачів місць поховання.

  Території закритих кладовищ після завершення кладовищного періоду, при відповідному рівні упорядкування, можуть бути відведені під парки та сквери.

  Головне Управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області наголошує, що Державні санітарні норми та правила є обов’язковим для виконання посадовими особами та громадянами. Особи, винні в їх порушенні, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій