• In English
 • До уваги підприємців, які здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва під час оптової та роздрібної торгівлі насінням та садивним матеріалом
  , опубліковано 27 Грудня 2018 року о 12:12

  Згідно статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал водяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо: насіння та/або садивний матеріал належить до сорт, занесеного до Реєстру сортів рослин України; насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва; садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва».

  У відповідності до статті 18 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують сортові якості насіння або садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади , що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності, що входять до сфери його управління, наразі це – ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції».

  Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності». У відповідності до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» стаття 181 орган з оцінки відповідності має право здійснювати діяльність з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва лише за умови, що він уповноважений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику. На сьогоднішній день це – ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» та відділи визначення посівних  якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу ДУ «обласні фітосанітарні лабораторіі», які отримали свідоцтво про визначення технічної компетентості, яке засвідчує, що відповідає вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 та забезпечує технічну компетентність при проведенні вимірювань. і видає «Протокол випробувань».

  Відповідно до пункту 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та садивний матеріал» затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2017 року N 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

  – насіння – сертифікатом, що засвідчує його сортові, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;

  садивний матеріал – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості;

  –  документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», які видає споживачеві виробник насіння та які передбачені ДСТУ 2240-93:

  – «Атестат на насіння» – на добазове та базове насіння;

  – «Свідоцтво на насіння» – на сертифіковане насіння;

  – «Свідоцтво на гібридне насіння » – на насіння першого покоління гібридів.

  Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженими.

  Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння становить:

  – на насіння озимих культур, перевіреного за життєздатністю, – до закінчення сівби в поточному році;

  – на насіння озимих та ярих зернових культур – чотири місяці;

  – на насіння овочевих, баштанних, кормових культур до ІІ категорії – вісім місяців, ІІІ і наступних категорій – шість місяців;

  – на насіння кукурудзи, протруєної та затареної – один рік;

  – на насіння соняшнику, протруєного та затареного – чотири місяці;

  – на насіння цукрових буряків – шість місяців;

  – на насіння картоплі, затарене в мішки – п’ять днів, затарене в ящичні піддони – 15 днів, насипом – 30 днів.

  Насіння та садивний матеріал, завезені на територію України, відповідно до статті 20 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» і на які видані сертифікати ОЕСР та сертифікати ISTA, не потребують додаткової перевірки показників, зазначених у цих сертифікатах. Насіння і садивний матеріал, що ввозяться для реалізації на територію України, повинні відповідати вимогам, встановленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва. Якщо завезене насіння відповідає всім вимогам, зазначених в пункті 32 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та садивний матеріал», орган із сертифікації приймає рішення про визнання іноземного сертифіката та на підставі його даних видає сертифікат згідно із законодавством.

  Згідно статті 12 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» фізичні особи – підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння і садивного матеріалу для його реалізації, за умови їх включення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, а також у випадках, передбачених цим Законом. Фізичні особи – підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, мають право здійснювати реалізацію насіння і садивного матеріалу лише за умови наявності сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.

  При реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів необхідно звернути увагу на порядок документального оформлення насіння. Вимоги до пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння овочевих , баштанних культур та кормових коренеплодів, а також порядок його документального оформлення, призначеного для реалізації в оптовій та роздрібній торгівельних мережах регламентуються ДСТУ 6006:2008.

  Згідно пункту 8.5. ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

  -назву країни;

  -виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;

  -назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

  – культуру;

  -сорт, гібрид;

  -масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.;

  -номер насіннєвої партії;

  -рік урожаю;

  -документ на насіння(назва, N);

  -коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

  Зазначені показники безпосередньо можна наносити на спожиткові тару методом механічного чи ручного штампування.

  Відповідно пункту 12.2. ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові і посівні якості насіння (додаток И ДСТУ 6006:2008). У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність). Супровідні документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою. Законом передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва несуть відповідальність згідно із Законом України.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій