• In English
 • До уваги суб’єктів господарювання – виробників насіння перехреснозапильних культур !
  , опубліковано 22 Лютого 2019 року о 00:00

  Перехресний тип запилення широко розповсюджений у таких культурних рослин як: тритікале, кукурудза, жито, гречка, ріпак, сорго зернове, цукрове та вінничне, соняшник, гірчиця, редька олійна, суріпиця, рицина, рижій, мак олійний, льон-довгунець, боби, вика озима, люпин, багаторічні бобові, злакові трави, буркун, суданська трава та інші. З метою отримання насіння перехреснозапильних сільськогосподарських культур з високими сортовими показниками якості – посіви необхідно захистити  від запилення іншими сортами та генераціями культури, шляхом дотримання  норм  просторової  ізоляції.

  Питання дотримання норм просторової ізоляції між суб’єктами господарювання регулюється Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 365 від 07.10.2016р. «Про затвердження Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів».

  В даному Порядку зазначено, що відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння та садивного матеріалу суб’єкт насінництва та розсадництва узгоджує питання невисівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані в межах норм просторової ізоляції. За результатами узгодження може укладатися угода про не висівання споріднених перехреснозапильних рослин, а також про взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періоду відповідного року.

  Згідно Порядку суб’єкти насінництва та розсадництва мають право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими суб’єктами господарювання, що здійснюють товарне сільськогосподарське виробництво.

  Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані в межах норм просторової ізоляції.

  Подання плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби проводиться не пізніше 1 березня року, в якому здійснюватиметься посів.

  Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

  Підставою для відмови в наданні переваги при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин є відсутність суб’єкта насінництва та розсадництва у Державному реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва.

  Нагадуємо, що відповідно статті 13 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єкти насінництва та розсадництва мають право вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншим сортом внаслідок порушення їхнього права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

  Отже план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур, завірені підписом і печаткою, для отримання права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, суб’єктам насінництва та розсадництва Чернівецької області необхідно подати до 1 березня 2019 року у відділ контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області за адресою :

  м. Чернівці вул. Алма-Атинська, 7,

  тел. 51-61-62 або на е-mail: [email protected]

  Call Now Button
  Будь в курсі подій