• In English
 • Харчові отруєння як результат антисанітарії. Що таке стафілокок і звідки він береться?
  , опубліковано 16 Липня 2019 року о 16:16

  На Буковині під час лабораторних досліджень харчових продуктів (зокрема молока та м’ясо-ковбасних виробів) нерідко виявляють стафілокок. Особливо це стосується продукції нібито виготовленої в домашніх умовах.

  Стафілококи – це бактерії, які є однією  з головних причин харчових отруєнь. Їх є понад сто відомих видів. Найбільш патогенним (здатним викликати захворювання) є золотистий стафілокок. Розповсюджується як повітряно-крапельним (при кашлі, чханні та просто диханні), так і контактно-побутовим шляхом (через різні предмети), потрапляє до організму з їжею.

  Золотистий стафілокок має здатність розмножуватись у харчових продуктах. Найчастіше це молочна продукція, м’ясні (напівфабрикати, ковбаси) та кондитерські вироби, риба (слабосолона, консерви).

  Стафілокок здатний виробляти ентеротоксини, що є отрутою для людини. Захворювання людей виникає після споживання їжі, яка містить як живі бактерії, так і їхні токсини.

  Ці бактерії характеризуються відносно високою стійкістю до заморожування, висушування, дії хімічних речовин та сонячного світла. Кип’ятіння та стерилізація продуктів убиває стафілококи, але не руйнує токсини. Остаточна інактивація токсинів відбувається тільки після 2-3 годин кип’ятіння.

  До нашого столу продукти потрапляють звідусіль: домашня, чи то “продукція від виробника” різних марок і торгових мереж. Купуємо у супермаркетах, на агропродовольчих ринках, у місцях стихійної торгівлі. Не треба далеко ходити – беремо у сусіда. Кращої продукції годі й шукати – усе поруч. Однак така необачність може мати серйозні наслідки.

  Щоб зрозуміти механізм зараження продуктів, необхідно простежити всі етапи його переміщення: від місця, де виробляється, до споживача. Враховуючи всі порушення санітарно-гігієнічних норм.

  Найчастіше інфекцію поширюють люди: хворі та носії (захворювання шкіри та дихальних шляхів). Також стафілококи виділяють сільськогосподарські тварини, зазвичай при наявності патологічних процесів, наприклад, маститів. При поганих санітарних умовах ці бактерії виявляють у змивах з обладнання та інвентарю підприємств громадського харчування, харчової промисловості.

  Тобто люди заражають приміщення, інвентар, які відтак стають джерелом зараження харчових продуктів та людей. Таким чином утворюється замкнуте коло.

  Щоб знизити вірогідність накопичення стафілокока в харчових продуктах, необхідно дотримуватись наступних правил:

  • прибирати приміщення, чистити та дезінфікувати інвентар (обладнання, посуд, предмети побуту, – все, що контактує з харчовими продуктами) – як на виробництві, так і в домашніх умовах;
  • дотримуватись правил гігієни (чистий спецодяг, гумові рукавички);
  • своєчасно проводити медичний огляд людей, які пов’язані з приготуванням їжі;
  • регулярно здійснювати клінічний огляд тварин та періодичні лабораторні дослідження (зокрема корів на субклінічний мастит), своєчасно лікувати захворювання;
  • обов’язково піддавати тривалій термічній обробці продукти під час приготування;
  • зменшувати інтервал між приготуванням та споживанням продукту.

   

  Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області насамперед звертається до виробників харчових продуктів і закликає бути відповідальнішими та дбати про якість продукції, яку вони пропонують споживачам.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій