• In English
 • Хто такий споживач і які він має гарантії та права
  , опубліковано 23 Жовтня 2019 року о 13:13

  Ми щодня щось купуємо: одяг, взуття, техніку користуємось послугами громадського транспорту, заправляємо пальним автомобіль, використовуємо мобільний зв’язок та інтернет. Усі ці блага цивілізації, звичайно ж, не є безкоштовними, тож коли ми їх оплачуємо, стаємо споживачами.

  За офіційним визначенням, споживач – це фізична особа, яка купує, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника. До споживачів належать не лише українці, а й громадяни інших держав та особи без громадянства, які не є юридичними особами. Слід зазначити, що людина, котра лише цікавиться у продавця властивостями товару, але не купує його, також є споживачем.

  Закони, спрямовані на захист споживачів, існують уже багато століть. Спочатку вони стосувалися переважно невідповідної якості або підробок продукції щоденного споживання – наприклад, розведеного молока чи пива, наявності у хлібі сторонніх речовин, домішок дешевших металів у золоті тощо. І хоч закони були покликані зупинити обман, їх однаково потребували і споживачі, і торговці. Чесні ремісники та постачальники не хотіли втрачати бізнес чи знижувати ціни через неправомірну конкуренцію. Паралельні інтереси виробників та покупців залишаються важливим принципом захисту прав споживачів у Європі дотепер.

  Щодо України, то в 42 статті Конституції зазначено: “Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів”. А згідно з 50 статтею головного закону України, “кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантоване право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на їх поширення. Така інформація не може бути засекречена”.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій