• In English
 • Фітосанітарний стан в Чернівецькій області.
  , опубліковано 17 Грудня 2019 року о 17:17

  З метою оцінки фітосанітарного стану території Чернівецької області державні фітосанітарні інспектори щорічно проводять моніторинг, який включає контрольні обстеження сільськогосподарських і лісових угідь, місць зберігання і переробки рослин та рослинної продукції, пунктів карантину рослин і прилеглої до них території. Його дані є підставою для накладання чи скасування карантинного режиму, а також для планування заходів із локалізації та ліквідації вогнищ карантинних організмів.

  У 2019 році на території Чернівецької області зафіксовано 6 карантинних організмів: американський білий метелик, західний кукурудзяний жук, рак картоплі, золотиста картопляна нематода, амброзія полинолиста та повитиця польова.

  Площа під карантинним режимом щодо американського білого метелика (Hyphantria cunea) залишилася без змін і становить 1713,99 га: в Герцаївському – 3,0 га, Кельменецькому – 132,3 га, Сокирянському – 3,30 га, Новоселицькому – 1106,97 га, Хотинському – 468,42 га. Вогнища в основному знаходяться в лісополосах вздовж автомобільних доріг.

  У 2019 році за допомогою феромонних пасток виявлені нові вогнища західного кукурудзяного жука (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) в Кіцманському районі на площі 1023,0 га, та в Сокирянському районі на площі 700,13га. В цілому на території області накладені карантинні обмеження по діабротиці на площі 55197,13 га в 7-ми районах (в т.ч. старі вогнища в Новоселицькому районі – 52380 га, в Глибоцькому районі – 265 га, в Кельменецькому районі – 425 га, в Сторожинецькому – 170 га, в Заставнівському — 234 га). В подальшому прогнозується збільшення площ заселення жуком унаслідок можливого виявлення нових вогнищ. На територіях, де запроваджено карантинний режим стосовно цього шкідника, рекомендується дотримання сівозміни, в якій кукурудзу на попереднє місце слід повертати не раніше ніж через три роки.

  Після здійснення комплексу карантинних заходів за умови широкого впровадження ракостійких сортів картоплі у вогнищах зараження раком картоплі та дотримання сівозміни в результаті проведеного моніторингу 2019 р. скасовано карантинний режим по раку картоплі (Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival) в с.Усть-Путила Путильського району на площі 7,1 га на 66 присадибних ділянках та в смт. Берегомет Вижницького району на площі 0,16 га на 3 присадибних ділянках. У цілому по Чернівецькій області площа під карантинним режимом щодо раку картоплі зменшилась на 7,26 га та становить – 0,98 га, з них 0,05 га в м. Сторожинець, 0,44 га – у Вижницькому районі в смт. Берегомет на 11 присадибних ділянках, та 0,49 га в Путильському районі у с. Тораки – 0,35 га, та с. Паркулина – 0,14 га.

  Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis (Wool) виявлена у 2010 році в Путильському районі на території с. Паркулина і с. Тораки на загальній площі 0,61 га. Завдяки проведеним фітосанітарним заходам вогнище вдалося локалізувати і не допустити поширення хвороби на інші населені пункти.

  Найбільш шкодочинною для довкілля та населення серед бур’янів є амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.), яка поширена в 6 районах області та м. Чернівці. Амброзія полинолиста щороку збільшує ареал свого поширення. Росте в посівах різних культурних рослин, а також по шляхах, біля будинків та смітників, на залізничних насипах, у місцях, де порушення ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобудови) або завезено новий ґрунт з інших місць. Захоплює погано оброблені поля, городи, сади, занедбані газони, придорожні смуги. У 2019 році виявлені нові вогнища амброзії полинолистої в Хотинському районі на площі 31,2 га та в м. Сокиряни на площі 200 га. Всього в Чернівецькій області вогнища даного карантинного бур`яну займають площу 804,49 га.

  Повитиця польова (Cnscnta campestris Junk.) – карантинний бур’ян, що живиться повністю за рахунок рослини-господаря, на якій паразитує. Повитиці не мають ні коренів, ні листків. Особливо страждають від них польові культури: вика, люцерна, льон, буряк, морква, цибуля, картопля тощо. Уражені рослини слабнуть, призупиняють ріст і розвиток, гинуть. Крім того, повитиці часто переносять віруси і хвороби. Станом на 01.12.2019 року в Чернівецькій області залишилося одне вогнище повитиці польової в Сторожинецькому районі на площі 50 га.

  Боротьба з карантинними організмами потребує спільних зусиль органів місцевого самоврядування, державної виконавчої влади, суб’єктів господарювання, громадськості, землевласників та землекористувачів. Тільки разом ми зможемо покращити фітосанітарний стан Чернівецької області.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій