• In English
 • Спалювання сухостою – це злочин проти природи та серйозна загроза для здоров’я
  , опубліковано 14 Квітня 2020 року о 01:01

  Кабмін розглядає збільшення штрафів за спалювання рослинних решток.

  Щовесни люди спалюють сухе листя та траву, часто спричиняючи цим масштабні пожежі. Штрафи не лякають порушників, в Україні вони коливаються в межах 340-1700 гривень.

  Попри численні інформаційні кампанії, українці продовжують спалювати суху траву.

  Чим небезпечне спалювання сухостою? Насамперед пожежами, через які можуть згоріти будинки та цілі дачні селища, вибухнути газопроводи, машини, пошкодитися лінії електропередач. Сильний вітер та суха й тепла погода сприяють поширенню вогню на значні площі.

  Лісові пожежі призводять до загибелі звірів і птахів, знижують приріст дерев, послаблюють лісові масиви, а також несуть величезні економічні й екологічні втрати.

  Чому не можна палити суху траву:

  – гинуть тварини;

  – руйнуються гнізда птахів;

  – хворіють люди, підвищується ризик виникнення пухлин;

  – знижується родючість ґрунту;

  – змінюється клімат;

  – забруднюється повітря;

  – пожежі в екосистемах можуть спричинити займання будівель, пошкодження ліній електромереж, газо- та нафтопроводів, а також лісових насаджень.

  Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням ряду норм чинного законодавства, а саме: законів України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про охорону атмосферного повітря”, “Про охорону земель”, “Про благоустрій населених пунктів”, “Про рослинний світ”, “Про тваринний світ”; а також

  правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій; зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України.

  З огляду на серйозність проблеми, Кабінет Міністрів на засіданні в середу, 8 квітня, підтримав законопроєкт, який у кілька разів підвищує штрафи за спалювання стерні або листя. Про це йдеться на сайті Міністерства юстиції.

  – Випалювання рослинності та її залишків залишається однією з найбільш актуальних екологічних проблем для навколишнього середовища і здоров’я людини. Спалювання сухостою забруднює повітря, а розведені навмання багаття призводять до неконтрольованих масштабних пожеж і значних збитків. У зв’язку з цим ми ініціювали питання про розроблення законопроєкту про посилення адміністративної відповідальності за самовільне випалювання рослинності, – заявив міністр Денис Малюська.

  Відповідальність за самовільне випалювання рослинності або її залишків в Україні прописано в ст. 77-1 Кодексу про адміністративні правопорушення. Зараз розмір штрафу становить 170-340 гривень (10-20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), а міністерство пропонує підвищити його до 850-6120 гривень (50-360 мінімумів). За спалювання трави на території об’єктів природно-заповідного фонду буде передбачено штраф до 17 000 гривень (1000 мінімумів). Для посадових осіб штрафи будуть ще вищими.

  Крім того, законопроєкт надає право адміністративним комісіям при виконавчих органах міських, сільських, селищних рад розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 77-1 КУпАП. При цьому посадові особи, уповноважені виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад наділяються повноваженнями щодо складання протоколів про адміністративні правопорушення за самовільне випалювання рослинності.

  Куди звертатися, якщо палять траву та сухостій?

  – По-перше, пожежникам (101).

  – По-друге, в поліцію. Патруль виїжджає на виклик і складає протокол про адміністративне порушення. Подбайте про фотофіксацію факту порушення. Після прибуття поліції наполягайте, щоб був складений протокол про адмінправопорушення. Бажано, щоб його підписали свідки. Складений протокол теж краще сфотографувати. Проконтролюйте, щоб поліція в триденний термін направила протокол на розгляд адмінкомісії, яка зобов’язана протягом 15 днів розглянути справу та оштрафувати порушника.

  – По-третє, до інспектора з благоустрою території вашого району, який також має право складати протокол про адміністративне порушення.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій