• In English
 • Капустяна білокрилка – загроза для овочів
  , опубліковано 19 Червня 2020 року о 23:23

  Ще донедавна білокрилка входила до переліку найбільш небезпечних шкідників рослин виключно в теплицях та парниках. Але впродовж останніх років на території Буковини спостерігається наростання чисельності капустяної білокрилки у відкритому ґрунті. Торік осередки підвищеної шкідливості виявляли практично в усіх районах області.

  Цьогорічна червнева погода надзвичайно сприятлива для розвитку білокрилки. Висока вологість повітря на фоні підвищених температур повітря створюють умови, які максимально наближені до тепличних. Це сприяє  масовому розмноженню шкідника, тому існує загроза подальшого поширення фітофага та підвищення шкідливості.

  Капустяна білокрилка здатна завдати суттєвої шкоди посівам не лише капусти, але й ріпаку, огіркам, томатам та іншим рослинам (зокрема декоративним). Активно заселяє і бур’яни: суріпицю, молочай, чистотіл, грицики та інші. Протягом року розвиваються декілька поколінь шкідника. Одна самка може відкласти більше ніж 100 яєць. Личинки та дорослі особини, висмоктуючи соки з нижнього боку листка, викликають пожовтіння листя, яке з часом покривається сажистим нальотом. Сильно пошкоджені рослини відстають у рості й розвитку, їхня врожайність знижується.

  Виявити білокрилку нескладно. Навіть при легкому дотику до рослини, в повітря здіймаються маленькі (до 2 мм) білі комашки (схожі на мініатюрні метелики), які відразу ж намагаються повернутися назад.

  Враховуючи високу швидкість розмноження та загрозу подальшого розповсюдження, при виявленні шкідника варто відразу ж подбати про захист рослин.

  Дещо обмежити чисельність шкідника допоможе використання жовтих клеєвих пасток. Їх можна придбати або виготовити самостійно: лист цупкого картону або фанери пофарбувати в жовтий колір та нанести шар клею, який не висихає. На таку пастку будуть сідати також і самки – розселювачки різних видів попелиць та інші шкідники.

  Необхідно систематично проводити боротьбу з бур’янами, а після збору врожаю – прибрати всі рослинні залишки, що значно зменшить зимуючий запас фітофага.

  Для боротьби з білокрилкою до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» включено препарати:

  –  на томатах та огірках закритого ґрунту: Актеллік 500 ЕС, КЕ (0,3-1,5 л/га); Актуал, КЕ (3-5 л/га); АЦ Люкс, ЗП (0,3 кг/га); Беневія, ОД (0,6-1,0 л/га); Когінор, РК (0,25 л/га); Конфідор 200 SL, РК (0,25 л/га); Мовенто 100 SC, КС (0,75-1,0 л/га); Моспілан, ВП (0,2-0,3 кг/га);

  – на томатах: Ексірель, СЕ (0,25-0,5 л/га);

  – на огірках: Вертімек 018 ЕС, КЕ (0,7-1 л/га).

  Пестициди Ексірель, СЕ (0,5-1,0 л/га) та Мовенто 100 SC, КС, (0,75-1,0 л/га) дозволено застосовувати також на капусті проти капустяної попелиці. Ці препарати слід використовувати разом із прилипачами та забезпечити максимальне змочування листя з нижніх боків.

  На присадибних ділянках проти білокрилки можна використовувати такі зареєстровані препарати:

  – на томатах та огірках закритого ґрунту: Прованто Максі, ВГ (1,0 г на 10 л води) та Конфідор Максі, ВГ (1,0 г на 10 л води);

  – на огірках:  Вертімек 018 ЕС, КЕ (10 мл на 5 л води);

  – на декоративних рослинах (у т. ч. квітах): Флористін, КР (0,05 л/м²) та Антикліщ Макс, КЕ, (8-10 мл на 8-10 л води).

  Альтернативою застосування хімічного методу боротьби є біологічний. З біопрепаратів на овочевих та декоративних культурах проти білокрилки дозволено використовувати: АгріІнсекта, р. (5-30 мл/100 м²) та Натургард, в. р. (10 мл на 5 л води).

  Нагадуємо, при роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування препаратів, вказаними на упаковці, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.

   

   

  Начальник відділу прогнозування,

  фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків                                   О.Д. Гунчак

  Call Now Button
  Будь в курсі подій