• In English
 • Обережно – лептоспіроз! Дбайте про своє здоров’я
  , опубліковано 09 Липня 2020 року о 12:12

  Лептоспіроз – небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, яку спричиняють бактерії роду Leptospira.

  В Україні 2019 року зафіксовано 295 випадків захворювання. На відміну від інших особливо небезпечних природно-вогнищевих недуг, лептоспіроз майже щороку реєструють на всіх адміністративних територіях України. Серйозні спалахи цієї хвороби відбуваються після повеней.

  Лептоспіроз має тяжкий перебіг (до 70% серед госпіталізованих) і високу летальність (до 20%). Без лікування можливі ураження нирок, печінки, менінгіт (запалення оболонок головного і спинного мозку) та смерть хворого.

  Резервуаром лептоспір є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишоподібні та водоплавні гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці тощо). Від людини до людини захворювання не передається.

  Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна внаслідок купання, ловлі риби у заражених водоймах, її обробки, косіння на зволожених територіях, догляду за хворими та інфікованими тваринами тощо. У тіло людини збудник потрапляє крізь тріщини, порізи та інші рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Уживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.

  В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні та влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.

  Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження, інформує Центр громадського здоров’я України. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, печінки, менінгіт) і навіть летальних (у разі несвоєчасного звернення по медичну допомогу).

  Лептоспіроз буває складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, характерніший восени і взимку. До того ж інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.

  Якщо у вас є ознаки захворювання і ви нещодавно контактували з хворими тваринами, потенційно зараженою водою, вживали інфіковану їжу – негайно зверніться до лікаря.

  Як уникнути лептоспірозу:

  • уникайте потенційно заражених водойм, ловлі та вживання риби з них;
  • вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;
  • уникайте контактів із хворими та інфікованими тваринами;
  • захищайте харчові продукти і воду для пиття від доступу мишоподібних гризунів;
  • знищуйте гризунів у особистих помешканнях.

   

  Call Now Button
  Будь в курсі подій