• In English
 • Щодо випадку АЧС в Кіцманському районі
  , опубліковано 13 Листопада 2020 року о 17:17

  З огляду на ситуацію, яка склалася в засобах масової  інформації через випадок африканської чуми свиней (АЧС-далі), що зареєстрований в Кіцманському районі,  а саме його неоднозначне обговорення, Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області вносить роз’яснення.

  09 листопада 2020  року до Кіцманського районного управління Головного управління ДПСС в Чернівецькій області надійшло повідомлення    щодо виявлення трупів свиней на території колишнього військово-вертолітного аеродрому між селами Лужани і Шипинці Кіцманського району Чернівецької області .

  Оперативною мобільною групою спеціалістів Головного управління Дежпродспоживслужби в Чернівецькій області  зразу ж    було здійснено виїзд на визначене місце з метою проведення епізоотичного розслідування випадку загибелі свиней та відбору патматеріалу від трупів свиней для виключення африканської чуми свиней. Одночасно спеціалістами Чернівецької регіональної державної лабораторії Держпродспроживслужби був проведений патологоанатомічний розтин, при якому встановлені  патологоанатомічні зміни, характерні для АЧС.  Відібраний патматеріал було направлено до уповноваженої наказом Держпродспоживслужби Івано-Франківської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби для проведення вірусологічного дослідження методом ПЛР, так як Чернівецька регіональна державна лабораторія Держпродспроживслужби не має можливості проводити  такі дослідження   із-за відсутності спеціалізованого обладнання.

  Усі знайдені трупи свиней 10.11.2020 захоронені на визначеному головою Мамаївської ОТГ місці із проведенням відповідної вимушеної дезінфекції території відповідно до  діючої  Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Мінагрополітики 07.03.2017  № 111. З ціллю безпеки спалення трупів   не було можливості провести, так як  територія колишнього військово-вертолітного аеродрому вкрита сухою травою висотою до 2 м, що могло би викликати пожежу.

  11.11.2020 року згідно результатів досліджень Івано-Франківської державної регіональної лабораторії Держпродспоживслужби (звіт про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу №002831п.м./20 від 11 листопада 2020 року) у чотирьох пробах патологічного матеріалу, відібраного від загинувши свійських свиней, що були виявлені на території колишнього військово-вертолітного аеродрому між населеними пунктами Лужани і Шипинці Кіцманського району Чернівецької області,  виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней.

  11.11.2020 о 17.00 год. при Кіцманській районній державній адміністрації проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії  (ДНПК- далі), де було прийнято рішення про накладання карантину на інфікований об’єкт,  що знаходиться на колишньому військово-вертолітному аеродромі за межами смт. Лужани та с. Шипинці та визначено зону спостереження – смт. Лужани, с.Мамаївці та с. Шипинці. Також затверджено План щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації джерела захворювання. Для виконання Плану заходів задіяні ДНПК при райдержадміністрації, органи місцевого самоврядування, Кіцманське ВП ГУ Національної поліції в Чернівецькій області, Кіцманське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, Кіцманська районна державна лікарня ветеринарної медицини та УТМР у Кіцманському районі.

  Карантин з інфікованого об’єкту буде знято через 40 діб після виконання всього комплексу заключних ветеринарно-санітарних заходів за рішенням ДНПК при Кіцманській РДА.

   

  Довідково:

  АЧС входить до переліку особливо небезпечних  карантинних  хвороб тварин.   Хворіють тільки свійські та дикі свині.   Вірус АЧС не передається людині і є безпечним для її здоров’я.

  Це чи не найнебезпечніша з усіх хвороб свиней, оскільки її занесення супроводжується:

  – високою смертністю серед ураженого поголів’я і значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини й необхідністю знищувати усе, навіть потенційно  інфіковане стадо;

  – запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств та обмежень у сфері торгівлі свинарською продукцією, що впливає на ціни та доступність свинини для споживачів;

  – комплексом витрат на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, втратами внаслідок міжнародних торговельних обмежень, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

  Інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток – проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить). Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості, збиваються в гурти, з’являються ознаки серцевої недостатності та значні крововиливи.   Смертність при АЧС складає – майже 100 %. Проти даного захворювання відсутні ефективні специфічні засоби профілактики (вакцини) та лікування.

  Вірус АЧС надзвичайно стійкий до  факторів зовнішнього середовища.   У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м’ясі від хворих тварин – до 155 днів, в копченій ковбасі та шинці – до 5 місяців, більше 3 місяців – у гною, до 4-8 місяців в ґрунті. Залишається життєздатним за несприятливих умов зовнішнього середовища таких як висихання та гниття. Охолодження (особливо заморожування) – консервує, а прогрівання, впродовж години до температури понад 50° С – знезаражує збудник.  В глибоко заморожених тушах свиней тривалість виживання сягає 15 років.

  Дане захворювання в Чернівецькій області реєструється із 2016 року, і даний випадок – 14. Щорічно Держпродспоживслужбою області проводяться моніторингові дослідження біоматеріалу  свійських та диких свиней для вивчення епізоотичної ситуації щодо АЧС.

  З метою недопущення розповсюдження АЧС у разі  виявлення   випадків загибелі тварин необхідно негайно повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби в області або державні установи ветеринарної медицини, так як від цього залежить   епізоотичне благополуччя Буковини.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій