• In English
 • Інформований – значить озброєний
  , опубліковано 24 Лютого 2021 року о 13:13

  Впродовж лютого 2021 року спеціалістами Головного управління Держпрод-споживслужби в Чернівецькій області у сфері дотримання санітарного законодавства розпочато проведення онлайн-нарад для суб’єктів господарювання, що займаються зберіганням та застосуванням пестицидів і агрохімікатів, пасічників та представників органів місцевої влади з питань дотримання вимог чинного законодавства задля  безпечного застосування, транспортування та зберігання пестицидів і агрохімікатів.

  В ході нарад були розглянуті актуальні питання, зокрема, зосереджено увагу на основних порушеннях вимог санітарного законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів, які можуть призвести до отруєнь та висвітлено тему безпеки використання пестицидів у рослинництві, а також  методи, строки обробок пестицидами і агрохімікатами культур в межах та за межами населених пунктів, вимоги до сповіщення населення, тощо.

  Роз’яснювальна робота з даного напрямку є вкрай важливою, адже  використання пестицидів в Чернівецькій області має свою специфіку: значна частина районів області є густонаселеними, а сільськогосподарські угіддя  знаходяться впритул до будівель мешканців населених пунктів. У такій ситуації часто відбувається порушення вимог чинного законодавства при  застосуванні пестицидів і агрохімікатів (зокрема в частині недотримання зон санітарних розривів  від населених пунктів, тваринницьких комплексів, водойм, місць відпочинку залежно від методу застосування пестицидів (авіа метод, вентиляторний, штанговий). Також, ні для кого не секрет, що такі райони, як  Сокирянський, Кельменецький, Новоселицький та Хотинський – займаються інтенсивним розвитком садівництва, що в свою чергу сприяє більшому використанню засобів захисту рослин. Безпосереднє сусідство земельних ділянок з вирощуванням огородніх культур та садів при обробці останніх призводить до забруднення як городів, так і території житлової забудови, що негативно впливає на умови проживання людей. Навіть використання ранцевих оприскувачів в умовах безпосереднього сусідства саду із городніми культурами не може стовідсотково гарантувати неможливість забруднення прилеглої території. Практика показує, що в умовах населених пунктів, як правило, неможливо витримати необхідний санітарний розрив, при використанні навіть простих механічних засобів обробки дерев і городніх ділянок. Громадяни не дотримуються вимог санітарних норм щодо часу проведення обробки, врахування погодних умов та напрямку вітру, обов’язкового попередження населення про проведення обробки.

  Варто ще раз зазначити, що вимогами Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 передбачено наступне:

  – застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках;

  – роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості руху вітру більше 4 м/с обприскування не допускається;

  – в межах населеного пункту обробку дозволяється проводити тільки ранцевим обприскувачем. Штанговим, вентиляторним обприскувачами та гербігацію дощуванням треба проводити за межами населеного пункту з дотриманням санітарного розриву від меж населеного пункту – 300 м штанговим обприскувачем та гербігація дощуванням, 500 м – вентиляторним обприскувачем;

  для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього. Рекомендується в межах населеного пункту застосовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками;

  – перед проведенням обробок об’єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки в радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, та оповістити мешканців населених пунктів про проведення робіт і строки, протягом яких забороняється перебування в обробленій зоні та поблизу;

  –  не менш ніж за три доби до початку проведення хімічної обробки необхідно сповіщати органи місцевої влади про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів, які в свою чергу мають оповістити пасічників, мешканців населеного пункту, власників сусідніх с/г ділянок, сусідніх приватних домогосподарств тощо.

  Також варто звернути увагу на те, що питання застосування громадянами пестицидів на своїх присадибних ділянках та відповідно заподіяння шкоди сусідам регулюється Земельним кодексом України і підпадає під поняття добросусідських відносин. У випадку виникнення спорів щодо додержання громадянами правил добросусідства для вирішення питання найперше слід звертатися з заявою до відповідного органу місцевої влади.

  Пам’ятаймо, що у всіх сторін є права і обов’язки, але лише взаємодіючи та поважаючи одне одного та природу, ми зможемо зберегти довкілля і своє здоров’я.

  Головне управління відкрите для діалогу та співпраці з усіма зацікавленими сторонами задля якнайшвидшого врегулювання проблемних питань у сфері зберігання, застосування та транспортування пестицидів і агрохімікатів на Буковині.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій