• In English
 • Про санітарно-епідемічну ситуацію в області за 2020 рік
  , опубліковано 26 Лютого 2021 року о 00:00

  За інформацією Державної установи «Чернівецький обласний  лаборатор-ний центр МОЗ України» впродовж минулого року на території  області рівень інфекційної захворюваності без врахування носіїв, грипу та гострих респіраторних інфекцій порівнянні з аналогічним періодом 2019 року знизився на 13,1%, за рахунок групи гострих кишкових інфекцій.

  На території області не зареєстровано випадків захворювання людей на сказ, сибірку, бруцельоз, туляремію, орнітоз, лістеріоз.

  Впродовж 2020 року в порівнянні з  2019 роком спостерігається зниження  захворюваності на гастроентероколіти встановленої етіології та гастро-ентероколіти викликані  не встановленими збудниками на 62%.

  Зниження захворюваності на гастроентероколіти встановленої та не встановленої етіології відмічається на всіх адміністративних територіях області (крім Хотинського району – +1 випадок).

  Спостерігається значне зниження захворюваності на 72,1% і 86,2% на ротавірусний ентерит та  сальмонельозні інфекції відповідно.

  Відбулось зниження захворюваності на лептоспіроз (-10 випадків), зареєстровано 3 випадки захворювання серед людей в Кіцманському, Кельме-нецькому та Новоселицькому районах.

  Продовжується тенденція до зниження рівня захворюваності на туберкульоз органів дихання, рівень захворюваності знизився на 45,8%, з них лабораторно підтвердженого – 43,2%.

   

  Заходи державного нагляду (контролю)

  У зв’язку з епідемією коронавірусної хвороби та відповідно до запро-вадженого  обмеження в проведенні планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а  також тимчасовим припи-ненням роботи закладів освіти тривалий період з березня по липень вище-зазначені заходи не проводились. Основна діяльність була зосереджена на моніторингових перевірках  об’єктів питного водопостачання, лікувально-профілактичних закладів та закладів освіти, місць відпочинку на водних об’єктах, дотримання протиепідемічних вимог на об’єктах нагляду тощо.

  Впродовж 2020 року здійснено 27067 заходів державного нагляду у сфері  дотримання  вимог  санітарного  законодавства (в т.ч. перевірки дотримання протиепідемічних обмежень), порушення  вимог санітарного законодавства встановлені на 4708 об’єктах, що становить 17,4%.

  Загалом проведено 71 плановий захід державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (8 підприємств питного водопостачання, 19 дошкільних підрозділів навчально-виховних комплексів, 34 дошкільних закладів освіти, 9 лікувально-профілактичних закладів та 1 промислове під-приємство) із запланованих 395 (17,9%). Порушення вимог дотримання санітарного законодавства виявлено на 62 об’єктах (87,3%), за результатами встановлених  порушень надано  62 приписи та керівника промислового підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності.

  Для  попередження  виникнення гострих  кишкових  захворювань та  харчових  отруєнь в  закладах освіти  області Головним управлінням було  підготовлено доручення Чернівецької ОДА від 31.01.2020 року № 13-О «Про проведення моніторингових перевірок харчоблоків закладів загальної середньої, дошкільної освіти області з питань дотримання вимог законодавства з якості і безпечності харчових продуктів, санітарно-гігієнічних вимог при організації харчування». На виконання якого проведено 137 комісійних моніторингових перевірок харчоблоків закладів середньої та дошкільної освіти, з них у 55 закладах виявлені порушення вимог санітарного законодавства, що становить 41,6 %. Основні порушення, це –  відсутність повного набору примі-щень харчоблоку; харчоблоки потребують проведення поточних та капітальних ремонтів; недостатня забезпеченість технологічним та холодильним обладна-нням, не дотримуються натуральні норми харчування.

  Під час проведення планових заходів державного нагляду та моніто-рингових перевірок закладів освіти області Головним управлінням проводились лабораторно-інструментальні дослідження з об’єктів навколишнього середо-вища (води питної, змиви з об’єктів довкілля, бактеріального забруднення готових страв та калорійності).

  Загалом досліджено 250 проб готових страв на бактеріальне забруднення та калорійність, відхилення встановлено  в 2 пробах (0,81%) по калорійності. Досліджено 4300 змивів з навколишнього середовища (харчоблоки та роздат-кові закладів освіти) на наявність патогенної та умовно-патогенної мікрофлори, виявлені позитивні знахідки в 218 змивах (5,3%).

  Крім того, у  НВЗ  проводились дослідження фізичних факторів середо-вища  життєдіяльності   людини (450 замірів мікроклімату, 450 – освітленості та 120  рівнів шуму). Невідповідність встановлено по температурному режиму і вологості у 2 закладах  та  в 15 – по рівню освітленості.

  За встановлені порушення санітарних вимог та  виявлені відхилення надано 37 приписів, 5  та 8 осіб  притягнуто до адміністративної та дисциплін-нарної відповідальності відповідно.

  З метою перевірки готовності закладів освіти до роботи в новому 2020-21 навчальному році фахівцями Головного управління прийнято участь в проведенні 442 комісійних перевірок закладів загальної середньої освіти та 252 закладів дошкільної освіти. За результатами обстежень  порушення було встановлено в 221 (33,8%) закладі освіти – 152 ЗЗСО (38%) та 69 ЗДО (31,3%).

  Основні порушення, які виявлялись в закладах загальної середньої та дошкільної освіти – харчоблок не відповідає гігієнічним вимогам, проводяться капітальні ремонти харчоблоків, неефективно або взагалі не працює примусова витяжна вентиляція на харчоблоці, недостатньо холодильного обладнання тощо.

  З основних порушень протиепідемічних заходів в ЗЗСО та ЗДО перед початком нового навчального року фіксувалось: відсутність місць утилізації засобів індивідуального захисту, не забезпеченість п’ятиденним запасом засобів індивідуального захисту та в ЗДО: не забезпечено створення запасу засобів індивідуального захисту, не створено умови для дотримання правил особистої гігієни (відсутнє рідке мило, паперові рушники, антисептики для рук), відсутні безконтактні термометри, на вході не облаштоване місце для обробки  рук.

  Про виявлені порушення проінформовані керівники закладів, органи  місцевого самоврядування та виконавчої влади

  На виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 року Головним управлінням  було посилено державний санітарно-епідеміологічний нагляд за питним водопостачанням та водовідведенням. Всього проведено 487 моніторингових обстежень джерел централізованого (21) і децентралізованого питного водопостачання (466) та 12 об’єктів водовід-ведення.

  За результатами проведених обстежень систем централізованого водо-постачання  порушення вимог санітарного  законодавства встановлено на 17:

  – недотримання першого поясу  зони санітарної охорони (далі ЗСО) на водопроводах в частині: відсутності огорожі – в смт.Кельменці, м.Сокиряни,  смт.Путила, м.Сторожинець; часткова відсутність – смт.Берегомет КП «Кри-ниця»; смт.Кельменці, с.Вороновиця, Зелена, Бернове та с.Мошанець Кельме-нецького району; відсутнє освітлення – в смт.Кельменці; сигналізація – в м.Заставна, с.Хрещатик та смт.Кострижівка Заставнівського району;

  – на водопроводі КП «Новоселицька тепломережа» не організовано у відповідності до вимог перший пояс ЗСО для джерел водопостачання (смерд-ловин), який має становити 30-50м. в залежності від захищеності джерела, оскільки вони розташовані хаотично на території міста і зона першого поясу становить  від 5 до 25 метрів;

  – землі другого та третього поясу зон ЗСО для джерел водопостачання КУП «Комунальник» м.Вижниця використовуються під ведення особистого селянського господарства;

  – потребує реконструкції променевий водозабір, недообладнана хлораторна (відсутнє автономне енергозабезпечення, опалення) на водопроводі  Глибоцького ВУЖКГ;

  – потребують капітальних ремонтів камери гасіння гідроудару (напору) на ВНС І-го підйому «Митків», приміщення швидких фільтрів та водозаборів «Рогізна», «Біла», «Магала», необхідна заміна покриття відстійників та  досипка кварцового піску на ІІ підйомі водогону «Дністер – Чернівці» на  «КП Чернівціводоканал»;

  – не здійснюється знезараження води на КП «Криниця» смт.Берегомет (використаний ресурс бактерицидної лампи);

  – подача води в райцентрах Сторожинець та Герца відбувається згідно графіку (зранку та ввечері);

  – розподільча мережа потребує повністю заміни на  Герцаївському та часткової на Сокирянському водопроводах, потребує капітального ремонту приміщення водозабору КП «Криниця» смт.Берегомет.

  Не надані на погодження до Головного управління зазначені робочі  програми на водопроводах міст Сокиряни, Новодністровськ, смт. Кельменці та сіл Мошанець, Вороновиця, Зелена, Бернове Кельменського району. А на підприємствах КУП «Комунальник»,КП «Криниця»,  Глибоцьке, Заставнівське ВУЖКГ, сільських водопроводах с.Хрещатик та смт.Кострижівка робочі програми взагалі не розроблені згідно змін та відповідно не погоджені.

  Контроль за якістю питної води в області здійснюється лише на КП «Хотинтепломережа» та «Чернівціводоканал», на яких функціонують відомчі лабораторії. Також, є наявна лабораторія на водопроводі м.Новодністровськ, однак на даний час – не акредитована. На КП «Сторожинецьке ЖКГ», Глибо-цькому, Кіцманському та Заставнівському ВУЖКГ є лабораторії, що здійснюють дослідження тільки на залишковий хлор, всі інші показники досліджуються іншими лабораторіями відповідно до заключних угод.

  Окрім того, відсутні угоди на проведення лабораторного контролю за якістю питної води на водопроводах в смт.Кельменці, Кострижівка, селах Вороновиця, Мошанець, Бернове, Зелена, Хрещатик.

  При обстеженні об’єктів децентралізованого водопостачання (466 громадських криниць) порушення встановлені на 22%. Основні порушення виявлялися в частині облаштування криниць (у Герцаївському – 6, Заставнівському – 2, Кіцманському – 7, Сторожинецькому  –  5, Сокирянському  –  52, Хотинському районах – 16 та м.Чернівці – 5), та здійснення періодичного лабораторного контролю якості питної води.

  Під час обстежень об’єктів водовідведення порушення встановлені:  в містах Новоселиця та Сторожинець  – каналізаційно-очисні споруди (далі КОС) знаходяться в аварійному стані, в м.Заставна і смт.Глибока – потребують реконструкції,  у смт.Кельменці  – капітального ремонту. В м.Чернівцях споруди КОС потребують проведення поточних ремонтів, заміни каналі-заційних мереж (37%), осучаснення обладнання на каналізаційно-насосних станціях.

  Щодо обстежень об’єктів водовідведення то порушення були встановлені на 7 об’єктах (КОС в містах Заставна, Новоселиця, Сторожинець, Чернівці та смт.Глибока, Кельменці, Путила).

  Керівникам підприємств та балансоутримувачам об’єктів надано рекомендації щодо  усунення порушень, а також проінформовано органи місцевого самоврядування,  виконавчої влади, управління житлово-комуналь-ного господарства Чернівецької ОДА.

  Спеціалістами Головного управління  протягом 2020 року з 360 об’єктів  було відібрано 600 проб питної води.

  З 21 водопроводу було відібрано на проведення лабораторних досліджень 116 проб питної води. За результатами  яких відхилення встановлено в 22 (19%) пробах за санітарно-хімічними та 36 (31%) за мікробіологічними показниками. Відхилення від вимог санітарних правил за санітарно-хімічними та мікробіо-логічними показниками встановлено на водопроводах міст Сокиряни, мКіцмань і смт. Неполоківці Кіцманського та смт. Кострижівка і с.Хрещатик Заставнів-ського районів. Відхилення лише за мікробіологічними показниками встанов-лено на водопроводах у містах Заставна, Чернівці, смт.Глибока, с.Зелена Кель-менецького та смт.Берегомет Вижницького районів, а за санітарно-хімічними показниками – смт.Кельменці та Путила.

  Із 117 громадських криниць було відібрано проби питної води для проведення лабораторних досліджень. За результатами яких відхилення встановлено в 30 (25,6%) пробах за санітарно-хімічними та 94 (80,3%) за мікробіологічними показниками. Відхилення за санітарно-хімічними та мікро-біологічними показниками встановлено в пробах питної води з  криниць Вижницького, Герцаївського, Новоселицького, Сокирянського та Хотинського районів. Відхилення  за мікробіологічними показниками встановлено у Глибо-цькому, Заставнівському, Кіцманському та Сторожинецькому, а за санітарно-хімічними – Кельменецькому  районах.

  Також досліджено 308 проб питної води у 166 навчально – виховних закладах. Так, із 78 закладів, які підключені до централізованого водопо-стачання, було досліджено 143 проби питної води. Відхилення встановлено за санітарно-хімічними в 3 (2,1%) пробах та в 62 (43,3%) – за мікробіологічними показниками. Не відповідала питна вода вимогам  ДСанПІНу 2.2.4-171-10 по санітарно – хімічним та мікробіологічним показникам в Сокирянському районі. Крім того, за мікробіологічними показниками відхилення встановлено у Вижницькому, Глибоцькому, Герцаївському, Заставнівському, Кіцманському, Кельменецькому районах та м.Чернівці. А з 88 закладів, які використовують воду з джерел децентралізованого водопостачання, було досліджено 165 проб питної води. Відхилення встановлено за санітарно-хімічними в 25 (15,2%) пробах та в 118 (71,5%) – за мікробіологічними показниками.

  Крім того, з інших об’єктів нагляду  було проведено дослідження 56 проб питної води, відхилення встановлено в 6 (10,7%) пробах за санітарно-хімічними та 29 (51,7%) за мікробіологічними показниками. В тому числі 32 проби питної води з пунктів розливу, відхилення встановлено в 1 (3,1%) пробі за санітарно-хімічними та в 11 (34,4%) – за мікробіологічними показниками, а саме з пунктів розливу питної води, що розташовані на території м.Чернівці та м.Хотин.

  Про всі виявлені позитивні знахідки проінформовано керівників та балансоутримувачів джерел водопостачання з наданням конкретних реко-мендацій щодо проведення відповідних заходів. Проведено знезараження джерел питного водопостачання з повторним дослідженням проб питної води.

  Крім того,  в межах повноважень в період купального сезону 2019 року було забезпечено державний санітарно-епідеміологічний нагляд за місцями масового відпочинку населення на водних об’єктах (пляжах),  здійснювався контроль щодо якості води. На території  області  було  визначено 6 місць масового відпочинку населення на водних об’єктах.

  Відповідно до п. 8 протоколу  № 2 штабу з ліквідації надзвичайної ситуації від 26.06.2020 року щодо недопущення вживання мешканцями населених пунктів води з криниць, які були підтоплені та замулені, до повного очищення в них води,  спеціалістами Головного управління впродовж червня-липня 2020 року було проведено обстеження 3066 (2944 підтоплені криниці) джерел де- централізованого водопостачання, а саме: по Вижницькому – 271, Герцаїв-ському – 127, Новоселицькому – 2331, Путильському – 63, Кіцманському районах  – 274. Під час яких надавались рекомендації щодо санації криниць та забезпечення якості води згідно вимог ДСанПІНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

   

  Заходи з профілактики поширення коронавірусної інфекції

  З  метою  попередження  поширення захворювання на COVID-19, на  виконання рішень Уряду, державної та обласної комісій ТЕБ та НС впродовж минулого року організовано моніторингові обстеження суб’єктів господарю-вання по дотриманню протиепідемічних вимог. Всього охоплено перевірками 25428 об’єктів, з яких 21368 спільно із працівниками Головного управління Нацполіції, ДСНС та органами місцевої влади.

  Загалом, за результатами встановлених порушень до адміністративної відповідальності притягнуто 873 особи, надано 27 приписів та 12037 рекомен-дацій (пропозицій) щодо необхідності дотримання карантинних обмежень.

   

  Надання адміністративних послуг та дозвільних документів

  На виконання Законів України «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» видано 49 дозволів (санітарних паспортів) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання. Розглянуто 59 документів у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, з яких у 54 випадках прийнято рішення щодо можливості видачі дозволу.

  Крім того, проведено 67 обстежень об’єктів для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності, з них: 60 – медичної практики та 7 – освітні послуги. Проведено 15 обстежень для видачі санітарних паспортів на склади пестицидів, за результатами яких було видано 12 санітарних паспортів.

   

  Звернення громадян

  Протягом звітного періоду було розглянуто 129 звернень громадян у сфері санітарного законодавства, що  на 19,9% менше ніж минулого року. Кількість повторних  звернень за 2020 рік складає 6,2%, проти 11,2% в 2019 році. За результатами розгляду звернень 49,6% вирішено позитивно. Також за 2020 рік позитивно розглянуто 2 депутатських звернення. Всі звернення розглянуто відповідно до вимог чинного законодавства.

  Підготовлено взірці інформаційних листів для скерування їх головам районних державних адміністрацій, об’єднаних територіальних громад, сільським головам, згідно проаналізованих звернень та недотримання СЗЗ від земельних ділянок до об’єктів нагляду в межах населених пунктів, а також щодо дотримання вимог чинного законодавства під час проведення робіт із  пестицидами.

  Напрацьовано інформаційні бюлетені щодо дотримання суб’єктами господарювання та громадянами вимог чинного законодавства під час застосування пестицидів у межах та за межами  населеного пункту.

  Надано рекомендації (інформаційний бюлетень) керівникам навчально– виховних закладів щодо дотримання суб’єктами господарювання та громадянами  вимог чинного законодавства під час застосування  пестицидів у межах населеного пункту. Направлено листи директорам ринків з роз’ясне-ннями щодо вимог нормативно-правових актів суб’єктами господарювання, які здійснюють торгівлю пестицидами і агрохімікатами.

  Крім того, напрацьовано алгоритм дій, з метою належного розгляду звернень громадян щодо порушень вимог законодавства при  застосуванні пестицидів, для вжиття заходів реагування.

  Протягом звітного періоду активно проводилась санітарно-освітня та роз’яснювальна робота серед населення області, а саме: проведено 16 нарад, 27 семінарів, 3 колегії, 353 лекції, 35123 бесіди, 19 виступів на телебаченні,  надано  239 статей в засоби масової інформації.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій