• In English
 • Про санітарно-епідемічну ситуацію в області за 6 місяців 2021 року
  , опубліковано 30 Липня 2021 року о 13:13

  Аналіз інфекційної захворюваності

  За інформацією Державної установи «Чернівецький обласний  лабораторний центр МОЗ України» за перше півріччя 2021 року на території  області рівень інфекційної захворюваності без врахування носіїв, грипу та гострих респіраторних інфекцій в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року зріс на 1,2 % за рахунок гострих респіраторних захворювань верхніх дихальних шляхів.

  В  області не зареєстровано випадків захворювання людей на сказ, сибірку, бруцельоз, туляремію, орнітоз, лістеріоз.

  У 2021 році в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року спостерігається зниження рівня захворюваності на гастроентерити встановленої та не встановленої етіології  на 25,2% та 29,2% відповідно.

  Зниження рівня захворюваності на гастроентерити встановленої етіології в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року відбулось на всіх адміністративних територіях, окрім Кельменецького району, однак зростання рівня захворюваності на гастроентерити не встановленої етіології спостерігається в адміністративних територіях колишніх Кельменецького, Кіцманського, Новоселицького, Сторожинецького та Хотинського районів.

  Аналогічна ситуація з зростанням захворюваності на ротавірусний ентерит на 14 випадків по області, в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року.

  Ріст рівня захворюваності спостерігається на всіх адміністративних територіях області, окрім Вижницького району.

  Також, спостерігається значний ріст захворюваності на сальмонельозні інфекції в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року (+10 випадків), за рахунок м. Чернівці, Новоселицького та Кіцманського районів.

  За 6 місяців 2021 року рівень захворюваності на туберкульоз органів дихання людей на рівні 2020 року.

  В області в порівняні з аналогічним періодом зростає захворюваність на хворобу Лайма (+9 випадків) за рахунок м. Чернівці, Хотинського та Новоселицького районів.

  В області за перше півріччя 2021 року зареєстровано 1 випадок захворювання на лептоспіроз в м. Чернівці, що відповідає кількості випадків захворювання в 2020 році.

  Крім того, на території області не зареєстровано випадків захворювання людей на вірусний гепатит «А».

  На території області за поточний період 2021 року зареєстровано 1 спалах гострих кишкових інфекцій, який виник в закладі дошкільної освіти с. Іспас Вижницького району. Внаслідок спалаху захворіло 13 дітей, яким був встановлений  діагноз «гострий гатроентероколіт, не встановленої етіології».

  Фактором передачі збудника стала вода питна з джерела децентралізованого водопостачання, шлях передачі збудника інфекції – фекально-оральний та контактно-побутовий, основна причина спалаху – використання неякісної води, бактеріальне забруднення готових страв бактеріями групи кишкових паличок, порушення технології приготування їжі, порушення вимог санітарного законодавства та законодавства з безпечності харчових продуктів,           обставини, що сприяли виникненню спалаху – порушення дезінфекційного режиму, не дотримання правил особистої гігієни, зберігання продуктів при високій температурі, не дотримання вимог законодавства щодо організації харчування в дитячому дошкільному закладі.

  Завдяки вжитим заходам розповсюдження епідемічного процесу було припинено.

   

   Заходи державного нагляду (контролю)

   Із запланованих на перше півріччя 2021 року 217 заходів державного нагляду (контролю) проведено 166 заходів (76,5%), не проведено 47 (закриття об’єктів, відсутність уніфікованих актів).

  Впродовж 6-и місяців 2021 року  здійснено 172 заходів державного нагляду у сфері  дотримання  вимог  санітарного  законодавства, з них 166 – планові перевірки та 6 позапланових перевірок. Порушення  вимог санітарного законодавства встановлені на 90 об’єктах, що становить 52,3%. В розрізі об’єктів відсоток виявлених порушень наступний: ЗЗСО – 38,2%; ЗДО – 85%; НВК – 62,5%; комунальні водогони та оздоровчі заклади  – 100%; промислові підприємства – 43,3%.

  За результатами виявлених порушень було надано 89 приписів та складено 8 протоколів про порушення санітарних норм.

  За перше півріччя 2021 року проведено (без врахування перевірок протиепідемічних обмежень) 431 моніторингові обстеження, з них на 191 (44,3%) об’єктах виявлені порушення вимог санітарного законодавства.

  В  області за 6 місяців 2021 року проведено 22 моніторингові перевірки ЗДО, виявлено порушень вимог санітарного законодавства в 5 ЗДО, за результатами виявлених порушень надано 4 приписи.

  За перше півріччя проведено 80 моніторингових обстежень ЗЗСО, виявлені порушень на 36 об’єктах (45%). За результатами виявлених порушень надано 21 припис щодо усунення порушень.

  З  метою попередження поширення захворювання на COVID-19 та викона-ння протоколів засідань комісії ТЕБ та НС Головним управлінням проводились моніторингові перевірки суб’єктів господарювання по дотриманню протиепі-демічних вимог. Спеціалістами Головного управління проведено 14211 моніторингових обстежень. Порушення дотримання протиепідемічних вимог виявлено на 2189 об’єктах. За результатами виявлених порушень  накладено 638 протоколів про порушення санітарних норм, надано  1815 приписів (рекомендацій).

  На виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2»  впродовж поточного року  проведено  259 моніторингових обстежень джерел питного водопостачання (4 централізованого і 255 децентралізованого)  і 3 об’єкти водовідведення.

  Так, здійснено 4 моніторингових обстеження об’єктів централізованого питного водопостачання в містах Заставна, Новоселиця, Сторожинець та Сокиряни. За результатами проведених обстежень систем централізованого водопостачання  порушення вимог санітарного  законодавства встановлено на 3 об’єктах: КП «Сторожинецьке ЖКГ» м.Сторожинець, КП «Новоселицька тепломережа» м.Новоселиця, КП «Сокиряни-благоустрій» м.Сокиряни. Встановлено порушення, які були виявлені при попередніх обстеженнях на виконання даного доручення  в 2020 році. Варто зазначити,  що усунення даних порушень вимагає додаткового  фінансування. За  виявлені порушення вимог санітарного законодавства надано 3 приписи ( рекомендації) щодо їх усунення.

  Обстежено 3 об’єкти водовідведення (КОС) області  в містах Заставна, Сторожинець та смт. Кельменці.  КОС в м.Заставна – потребують реконструкції, а у м.Сторожинець  – знаходяться в аварійному стані, тому для усунення виявлених порушень керівникам були надані приписи. Що стосується КОС смт.Кельменці, то порушення, які було встановлено в 2020 році при обстеженні на виконання вищевказаного доручення – усунені в повному обсязі.

  Щодо децентралізованого водопостачання, то в області кількість громадських криниць зменшилася на 30,5%  (з 633 до 440) порівняно з минулим роком. Відсоток обстежених   громадських криниць становить 57,9. За результатами обстежень криниць на 50,9% встановлено порушення, а саме: в частині їх облаштування  виявлялися в Сокирянському та Хотинському районах. Інші порушення, що встановлювалися у Герцаївському, Глибоцькому, Путильському, Кіцманському, Кельменецькому, Сокирянському та Хотинському районах стосувалися періодичності проведення лабораторного контролю якості та безпечності питної води і паспортизації громадських криниць. За виявлені порушення балансоутримувачам криниць надано  17  приписів  (рекомендацій).

  За даними проведеного моніторингу якості питної води за 6 місяців поточного року  в порівнянні з аналогічним періодом  минулого року, при дослідженні води з джерел централізованого водопостачання показник відхилень знизився і  складає за мікробіологічними 4,5 % проти 7,1 в 2020 році, а за санітарно-хімічними показниками 0% проти 4,8. Відхилення виявлялися у Вижницькому, Кельменецькому та Герцаївському  районах за мікробіологічними показниками (18,4%, 7,8% та 21,4 відповідно). Щодо джерел децентралізованого водопостачання, то із 79 громадських криниць було відібрано проби питної води для проведення лабораторних досліджень. За результатами  лабораторних досліджень відхилення встановлено в 7 (8,9%) пробах за санітарно-хімічними та 6 (7,6%) за мікробіологічними показниками.

  Відповідно до розпорядження  Чернівецької обласної державної адміністрації від 14.04.2021 № 387-р «Про попередження виникнення нещасних випадків і надзвичайних ситуацій на водних об’єктах Чернівецької області у весняно-літній період 2021 року» та  за заявами субєктів господарювання спеціалістами Головного управління обстежело 7 місць масового відпочинку населення на водних об’єктах, а саме: Чернівецького міського пляжу, пляжів баз відпочинку «Аква Плюс» с.Кам’яна, «Берег любові» с.Бобівці, «Рутка» с. Великий Кучурів, «Лижна траса» та «Сонячний берег» с.Бояни, «Хвиля» с. Магала. Встановлено, що територія обстежених пляжів утримується відповідно до санітарних вимог, тобто створені умови для безпечного відпочинку населення.

  В області проводиться моніторинг води водоймищ та ґрунту в місцях масового відпочинку населення  (пляжах) та водних об’єктах рекреаційного призначення (зон рекреацій) на території Чернівецької області. А саме з 7 вище зазначених пляжах та 17 зон рекреації, в тому числі з річки Прут та з річки Дністер в м.Новодністровськ і в с. Репуженці.

  Загалом  досліджено 67 проб води водоймищ за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками, 61 пробу – за паразитологічними показниками та 29 проби на наявність холероподібних вібріонів. Відхилення від санітарних вимог  виявлено в 2 пробах води за санітарно-хімічними показниками та в 3 пробах за бактеріологічними показниками з р.Прут  на «Чернівецькому міському пляжі». Також досліджено 23 проби ґрунту за санітарно-хімічними, бактеріологічними та паразитологічними показниками, відхилень від нормативів не встановлено.

   

  Надання адміністративних послуг та дозвільних  документів

  На виконання Законів України «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» видано 48 дозволів (санітарні паспорти) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, розглянуто 34 документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, з яких в 33 випадках прийнято рішення щодо можливості видачі дозволу.

  Крім того, проведено 19 обстежень об’єктів для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

  Проведено 6 обстеження приміщення складу для видачі санітарного паспорта на право одержання, зберігання і застосування пестицидів та мінеральних добрив.

   

  Звернення громадян

  Протягом звітного періоду надійшло 29 звернень громадян у сфері санітарного законодавства, 3 з яких  залишаються ще на розгляді. За ознакою надходження звернення – первинні, лише 2 повторні. За результатами  розгляду  вирішено позитивно-9, дано роз’яснень -10, звернення, що пересилались за належністю – 6.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій