• In English
 • ЧАС ЗАРИБЛЮВАТИ СТАВКИ
  , опубліковано 04 Травня 2022 року о 12:12

  Питання, для чого проводиться зариблення водойм, швидше риторичне. Кожній людині очевидно, що риба оживляє будь який ставок. Сидячи на березі, так приємно спостерігати за тим, як граціозно вона рухається. Безумовно, в підтримці рівноваги у воді кисню і вуглекислого газу роль морських і річкових мешканців традиційно перебільшують.

  Незаперечна, разом з тим, і їх користь, адже риба постійно ковтає личинок комарів. У декоративних ставках присутність рибок завжди бажано і несе на собі естетичне навантаження продаж риби для зариблення водойм справа дуже складна, що вимагає професійного підходу. Необхідно дотримуватися деяких особливі процедури.

  Перш ніж приступити до вирощування риби, необхідно знати, в яких умовах вона буде рости, як придбати посадковий матеріал, маршрут його перевезення, правила транспортування, кількість води, необхідної для перевезення малька. Важливі також температура повітря, кількість кисню, розчиненого у воді. Найбільш сприятлива температура води для теплолюбних риб влітку 10-12 °, навесні і восени – 5-6 °. Взимку можна перевозити всі види риб при температурі води 1 -2 °. Воду для перевезення беруть з річки, озера чи ставка. Температура її повинна бути однаковою з тією, в якій знаходилася риба і туди її випускають. Різниця не повинна перевищувати 1-2 °, в іншому випадку температуру необхідно зрівняти і тільки після цього випускати рибу в ставок. Не можна брати воду з джерел, колодязів або водопроводу, так як вона бідна киснем. Транспортувати рибу найкраще в прохолодну погоду рано вранці або ввечері. При транспортуванні вдень треба запастися льодом (не менше 5 кг на 100 л води). Лід в бочку слід класти тільки загорнутим в мішковину або марлю. Зміну води проводити поступово: з транспортної тари випускати, одночасно додаючи свіжу. При різкій зміні температури води у риб порушується нормальне дихання, і вона може загинути від температурного шоку.

  Ставки та копанки рекомендується заповнювати в кінці весняного водопілля, коли вода багата біогенними елементами, необхідними для розвитку кормової бази. Бажано заливати водойми в період найбільшого вильоту комарів, щоб було якомога більше їх личинок. Перш заливають поглиблення і канави (вода повинна поступово просочитися в ґрунт), що сприяє збільшенню нітратного азоту в ґрунті в 2-3 рази. Посилюється процес аеробного розкладання органічних речовин. При швидкому заповненні сполуки азоту, фосфору, калію і кальцію проникають в глибокі шари ґрунту і стають недоступними для фітопланктону. Перед зарибненням знищують зарості рослинності, ставок вапнують з розрахунку 3-20 ц вапна на 1 гектар до заповнення водою або по воді. На проточних ставках на водостоку встановлюють сміттєуловлювачі з дрібної сітки, а на скиданні – загороджувальні грати для запобігання відходу риби зі ставка.
  Вибір видів риб для вирощування

  Успішне ведення рибного господарства, повністю залежить від правильного вибору риби і поєднання видів.

  Від зони в якій розташована водойма, господарство, буде залежить вибір вирощуваної в ньому риби. Вибір видів риби визначається кліматичними особливостями, температурним режимом водойми. Для північних і південних районів визначені особливі види риби. На розведення і вирощування риби впливає якість води джерела водопостачання. Щоб добитися великих успіхів в рибництві необхідно враховувати всі біологічні особливості, господарсько корисні якості вирощуваної риби.

  Найбільш поширеним в рибництві є – короп.

  Короп – це велика риба, зустрічаються особини до 25 кг. довжиною більше 1 метра. Короп швидко зростає, за типом лускатого покриву коропа розрізняють: дзеркально розкиданий, дзеркально лінійний голий, шкірясті, Карпати лускатий.

  Короп відрізняється цінними біологічними особливостями, господарсько корисними якостями. Розведення коропа дуже популярно.
  Коропи дуже плідні, самки мають масу 5-8 кг, і виметивают близько 1млн. шт. ікринок. Плодючість коропів залежить від умов утримання. У природних умовах проживання нерест коропа проходить при температурі 17-20 С,нерест проходить на прибережних ділянках водойми, які покриті луговий і водною рослинністю, на яку клеяться ікринки. Ембріональний розвиток відбувається за 3-6 доби, залежить від температури. Після вилуплення личинки на другий-третій день починають активно харчуватися. В цей час важливу роль відіграє корм – в перші дні личинки живляться дрібними представниками зоопланктону (коловертки, дафнії, циклопи). Потім вони починають поїдати більші форми. Дорослі коропи в основному харчуються бентосними організмами, особливо гарна їжа для них личинки хірономід (мотиль), олігохети, молюски. Охоче коропи поїдають і добре засвоюють корми рослинного і тваринного походження.

  Короп – теплолюбна риба. За швидкістю зростання, витривалості, всеїдності, використання кормів, а також хорошим смаковим якостям він перевершує багато прісноводні риби. До умов утримання короп не примхливий, дуже легко пристосовується до змін гідрохімічного режиму, кормової бази. У віці 2-5 років у коропа настає статева зрілість, це залежить від температурного режиму водойми. У центральних і північних районах країни статева зрілість самок наступає на 4-5 рік життя, в південних районах на 2-3 роки самці коропа дозрівають раніше самок. Якщо температурні режими високі, то самці і самки статевої зрілості досягають у віці 1 рік.
  розрахунок зариблення
  здійснюється за спеціальною формулою: А = Г х П х 100. (В – в) р.
  Де: А – кількість посадки риби у ставок (в шт.)
  Г – площа водойми (га)
  П – природна рибопродуктивність (кг / га)
  У – планована маса риби восени (кг / шт.)
  В – маса посадкового матеріалу (кг / шт.)
  р – вихід риби восени (в% від посадки).

  В одному ставку можна вирощувати мальків і товарну рибу в співвідношенні 3:1. На природну кормову базу водойми, яка залежить від багатьох факторів (якості води, грунтів, наявності біогенних матеріалів, органічних речовин, температури води), в ставок можна посадити на 1 га 1,5-3 тисячі мальків і 500-800 годовиков. У ряді водойм з несприятливим кисневим режимом виправдовує себе посадка срібного карася (60-80 відсотків). Зариблення ставків годовікамі слід проводити в квітні, а мальками – у червні-липні. При цьому потрібно пам`ятати, що при спільному вирощуванні риб різного віку у них з`являється канібалізм, тому до годовікам краще підсаджувати підрощених мальків. Їли в ставках є верховодка, плітка, окунь, піскар, то підсаджують хижих риб, які повинні бути за розмірами менше перших.

  В якості підгодівлі використовують залишки хліба, крихти, різні каші, макухи, зерно пшениці, ячменю, горох, кукурудзу, комбікорм.

  В середньому на 1 кг приросту потрібно витрачати не менше 5-6 кг кормів. У теплий період літа годувати не менше 3 разів на добу. Корм кладуть у годівниці, які влаштовують. У місцях зі сприятливим кисневим режимом на глибині 0,6-0,8 м.

  Для поліпшення якості води рекомендується періодично протягом літа вносити по воді вапно з розрахунку 100-150 кг / га, рівномірно розподіляючи її по всіх ділянках ставка. З органічних добрив в мілководні ділянки рекомендується вносити в весняний і ранньолітній періоди перегній з розрахунку 1 т / га. пров’ялену рослинність – до 3 т / га, пташиний послід – 5 ц / га

  Call Now Button
  Будь в курсі подій