• In English
 • Купівля насіння та садивного матеріалу
  , опубліковано 08 Березня 2023 року о 14:14

  👆Розпочинається сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів, квітів, багаторічних трав та інших сільськогосподарських культур на ринках та в спеціалізованих магазинах області.

  💰Купити насіння – здається справа зовсім не складна. Зайдіть у будь-який насіннєвий магазин – там сотнями пропонують різноманітні сорти та гібриди рослин.

  ⚠️Але іноді, після поспішної покупки, трапляються розчарування. Щоб убезпечитися від ризику придбання неякісного насіння потрібно дотримуватися простих рекомендацій під час його купівлі.

  🚩Отже, як вибрати насіння ?

  📍Відповідно до статті 12 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» на реалізацію насіння і садивного матеріалу мають право:
  📌фізичні особи – підприємці та юридичні особи, за умови їх включення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, а також у випадках, передбачених цим Законом;
  📌фізичні особи – підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, лише за умови наявності сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.

  📍Згідно статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал водяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:
  📌насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;
  📌насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
  📌садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

  📍Відповідно до пункту 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та садивний матеріал» затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2017 року N 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:
  🔹️сертифікатами:
  📌насіння – сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;
  📌садивний матеріал – сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості;

  🔹️документами згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.

  🔹️Згідно з ДСТУ 4138-2002, до супровідних належать ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння та які передбачені ДСТУ 2240-93:
  📌«Атестат на насіння» – на добазове та базове насіння;
  📌«Свідоцтво на насіння» – на сертифіковане насіння;
  📌«Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів.

  📃Сертифікати на насіння або садивний матеріал видаються після проведення сертифікації в органах з оцінки відповідності уповноважених центральним органом виконавчої влади на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва.

  ℹ️Інформацію про видані сертифікати можна перевірити на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

  📍Згідно зі статтею 21 Закону України “Про насіння і садивний матеріал”, насіння, що вводять в обіг, обов’язково маркують та пакують.
  🔹️Відповідно до пункту 8.5. ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:
  📌назву країни, виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;
  📌назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
  📌культуру, сорт, гібрид, масу, г. або кількість насінин в пакеті, шт.;
  📌номер насіннєвої партії, рік урожаю;
  📌документ на насіння (назва, №);
  📌коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

  Зазначені показники безпосередньо можна наносити на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

  📍Відповідно пункту 12.2. ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та «Довідкою про сортові і посівні якості насіння» (додаток И ДСТУ 6006:2008).

  📣 У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

  ✅Супровідні документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою покупців. Реалізація насіння або садивного матеріалу без супровідних документів про їхнє походження та якість заборонені законодавством України.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій