• In English
 • Туберкульоз і його профілактика
  , опубліковано 01 Лютого 2017 року о 16:16

  Туберкульоз – інфекційна хвороба, небезпечна як для оточуючих так і для прогнозу вилікування самого хворого. З року в рік росте кількість вперше в житті виявлених хворих активним туберкульозом органів дихання, в т.ч. з відкритими, заразними формами.

  Протягом останніх трьох років в області відбулось поступове зниження  захворюваності на туберкульоз органів  дихання: 2014- показник захворюваності  становив – 38,77 на 100 тис. населення,  2015- 2016 – 38,32  та 28,67 відповідно. Реєструвались  випадки туберкульозу органів дихання серед школярів  та учнів середніх навчальних закладів.

      Основним джерелом туберкульозної інфекції є людина, хвора на тубер-кульоз, яка виділяє мікобактерії туберкульозу з мокротинням при кашлі, чханні, розмові.  Нерозпізнані вчасно хворі, не вважаючи себе заразними, продовжують вести звичайний спосіб життя і тому особливо небезпечні для оточуючих. Джерелом інфекції може бути також хвора на туберкульоз велика рогата худоба, зараження відбувається в основному через молоко.

  Мікобактерії туберкульозу надзвичайно стійкі до впливу різноманітних природних факторів, особливо висушування. Так, у пилу вони зберігаються біля 2-х тижнів. Під час інтенсивного переміщення повітря, ( підмітання підлоги, руху людей) пилинки, що містять мікобактерії, піднімаються у повітря і, проникаючи у легені, спричиняють зараження туберкульозом. Тому дуже важливо проводити вологі прибирання в помешканнях, службових приміщеннях, громадському транспорті.

  Вважається, що кожний хворий з «відкритою» формою туберкульозу інфікує 10-15 людей на рік, описаний випадок, що і 54 особи.

  Не дивлячись на це не кожний із нас хворіє на туберкульоз. Факт проникнення мікобактерії в організм, що визначається як інфікування, не рівнозначне захворюванню. Під впливом імунної системи людини мікобактерії міняють свої біологічні властивості до неактивних форм і лише при певних умовах становлять загрозу розвитку захворювання. Така загроза стає реальною під впливом факторів ризику, які призводять до зниження імунного захисту.  Інфікування мікобактеріями туберкульозу серед усього населення у віці 40 років і старше становить 80%. Це означає, що захворювання можливе не лише при недостатньому харчуванні, поганих житлових умовах, виснажливій праці, але й в будь-якої здорової людини, яка зазнала стресової ситуації, хірургічного втручання, травми, тощо.

  Віддавна туберкульоз вважається супутником   сирого клімату, поганого харчування та бідності. Тому соціальні фактори, такі як відсутність постійного місця проживання, перебування у місцях позбавлення волі, безробіття, малозабезпеченість також важливі. Ускладнюється епідемічна ситуація великою міграцією населення.

  Виявити початкові туберкульозні зміни в легенях можна лише рентгено-логічними методами обстеження. Флюорографія вважається найефектив-нішим методом виявлення туберкульозу. Другим методом профілактики туберкульозу серед дітей і підлітків є своєчасне проведення туберкулінових проб і щеплень БЦЖ.

  Туберкульоз може розпочинатися під «масками» гострого респіраторного захворювання, грипу, загострення хронічного бронхіту, пневмонії.

  Основними симптомами захворювання є:

  – кашель більше двох тижнів; – підвищена температура тіла більше 7 днів;

  – задишка; – біль в області грудної клітки;

  – поганий апетит, постійна слабкість; – безпричинна втрата ваги;

  – підвищена пітливість (особливо вночі); – кровохаркання.

  Важливо виявити туберкульоз у початковій його стадії. Якщо провести в цей час необхідне лікування, то в більшості випадків досягається стійке та повне видужання.

  З профілактичною метою здоровим людям слід дотримуватись правил особистої гігієни,  збалансовано харчуватись, відмовитись від шкідливих звичок, уникати простудних хвороб та своєчасно звертатись  лікарів.

  Начальник  управління державного нагляду

  за  дотриманням  санітарного законодавства                         Н.Я. Клімчук

  Call Now Button
  Будь в курсі подій