Перейти до основної сторінки
👆А тому для посадки слід обирати лише сертифікований матеріал, – радять фахівці Управління фітосанітарної безпеки.
💰 Придбати такий можна у спеціалізованих магазинах або у перевірених постачальників.
📊В Україні згідно із Законом «Про насіння та садивний матеріал» вирізняють такі категорії насіннєвого матеріалу картоплі: 📌добазове насіння; 📌базове насіння; 📌сертифіковане насіння.
➡️Оцінка якості насіннєвої картоплі Бульби картоплі, призначенні для посадки, мають відповідати вимогам ДСТУ 4013 – 2001 《Сортові та посівні якості картоплі насіннєвої. Технічні умови》 📍Насіння картоплі оцінюють за сукупністю біологічних якостей, господарських ознак і властивостей, які характеризують його придатність до посадки 🔹️розмір бульб, 🔹️ пошкодженість шкідниками і хворобами, 🔹️ наявність бульб із зовнішніми дефектами – розрізаних, розчавлених, з наростами, з обдертою шкіркою, підмерзлих.
🚫Згідно з цим стандартом в оригінальному насіннєвому матеріалі і базовій картоплі кількість бульб, уражених хворобами, не повинна перевищувати 5-7% від загальної кількості.
❌Наявність бульб з ознаками таких хвороб, як мокра гниль, фітофтороз, чорна ніжка, парша звичайна і парша порошиста, стеблова нематода, не допускаються. Не допускаються також бульби з різними дефектами.
📄На насіннєву картоплю, яка за даними лабораторного аналізу відповідає вимогам ДСТУ 4013 – 2001, видається сертифікат, що засвідчує посівні якості насіннєвої картоплі. 📌Варто відзначити, що сертифікації підлягає насіннєвий матеріал сорту, занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. 📌 Відомості про видані сертифікати вносяться до Реєстру сертифікатів на насіння та/ або садивний матеріал, який знаходиться у вільному доступі і розміщений на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.
🔰На придбаний матеріал насіннєвої картоплі гарантії діють упродовж строку, визначеного у вищевказаному сертифікаті. 📌У разі порушення гарантій суб’єкт насінництва несе відповідальність згідно із чинним законодавством України.
🥔Передсадивна підготовка насіннєвих бульб передбачає такі технологічні операції: вивантаження зі сховищ, сортування, повітряно-теплове обігрівання або пророщування, протруєння й обробку бульб стимулюючими речовинами.
🌡Повітряно – теплове обігрівання має бути обов’язковим агротехнічним заходом. 📌Під впливом тепла й світла в бульбах прискорюється діяльність ферментів і створюється підвищена концентрація поживних речовин у зоні розміщення вічок. 📌Також стимулюється проростання останніх і подальший розвиток паростків – усе це сприяє підвищенню врожаю. 📌Обігрівання бульб сприяє виявленню хворих, із прихованою інфекцією, то-му матеріал після прогрівання слід переглянути (перебрати) й відокремити некондиційні бульби.
🌱Під час пророщування картоплі слід витримувати оптимальні параметри температури повітря: 🔹️для ранніх сортів – 8…12°С; 🔹️для середньостиглих і середньопізніх – 12…15°С; 🔹️вологості повітря – 85-90%. 📌Тривалість пророщування на світлі залежить від фізіологічної зрілості бульб і становить у середньому для ранніх сортів – 🔹️два-три дні, для серед-ньопізніх 🔹️ пізніх – 25 – 35 днів.
⬆️Розмір бульб є найважливішою фізико – технічною характеристикою врожаю картоплі. Бульби, що підготовлені до садіння, мають бути 🔹️ чистими, 🔹️ сухими, 🔹️ здоровими, 🔹️ типовими за формою щодо сорту, 🔹️ з паростками не більш як 2 мм (паростки мають бути зелені й міцні), 🔹️ відкаліброваними на фракції.
🚿Перед садінням насіннєвий матеріал обробляють стимуляторами та регуляторами росту рослин, а також дозволеним препаратами від уражень грибними та бактеріальними хворобами і шкідниками.
📌Важливо: хімічне знезараження насіннєвого матеріалу картоплі проводиться тільки тоді, коли картопля перебрана, бульби сухі, без ознак хвороб. ⚠️Адже протруювання бульб з симптомами хвороб сприяє різкому посиленню розвитку гнилей після посадки в перезволожений і недостатньо прогрітий ґрунт, до зниження їх схожості майже на 20%. 🔹️Рекомендовані для цих цілей протруйники не діють на інфекцію всередині бульби, а додаткове їх змочування суспензією препаратів лише сприяє прояву хвороб.
Попередня
Наступна