• In English
 • Рекомендації спеціалістів ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області: Як обрати якісну насіннєву картоплю Чим вища якість насіннєвої картоплі, тим якісніший урожай
  , опубліковано 28 Квітня 2023 року о 15:15

  👆А тому для посадки слід обирати лише сертифікований матеріал, – радять фахівці Управління фітосанітарної безпеки.

  💰 Придбати такий можна у спеціалізованих магазинах або у перевірених постачальників.

  📊В Україні згідно із Законом «Про насіння та садивний матеріал» вирізняють такі категорії насіннєвого матеріалу картоплі:
  📌добазове насіння;
  📌базове насіння;
  📌сертифіковане насіння.

  ➡️Оцінка якості насіннєвої картоплі
  Бульби картоплі, призначенні для посадки, мають відповідати вимогам ДСТУ 4013 – 2001 《Сортові та посівні якості картоплі насіннєвої. Технічні умови》
  📍Насіння картоплі оцінюють за сукупністю біологічних якостей, господарських ознак і властивостей, які характеризують його придатність до посадки
  🔹️розмір бульб,
  🔹️ пошкодженість шкідниками і хворобами,
  🔹️ наявність бульб із зовнішніми дефектами – розрізаних, розчавлених, з наростами, з обдертою шкіркою, підмерзлих.

  🚫Згідно з цим стандартом в оригінальному насіннєвому матеріалі і базовій картоплі кількість бульб, уражених хворобами, не повинна перевищувати 5-7% від загальної кількості.

  ❌Наявність бульб з ознаками таких хвороб, як мокра гниль, фітофтороз, чорна ніжка, парша звичайна і парша порошиста, стеблова нематода, не допускаються. Не допускаються також бульби з різними дефектами.

  📄На насіннєву картоплю, яка за даними лабораторного аналізу відповідає вимогам ДСТУ 4013 – 2001, видається сертифікат, що засвідчує посівні якості насіннєвої картоплі.
  📌Варто відзначити, що сертифікації підлягає насіннєвий матеріал сорту, занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
  📌 Відомості про видані сертифікати вносяться до Реєстру сертифікатів на насіння та/ або садивний матеріал, який знаходиться у вільному доступі і розміщений на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

  🔰На придбаний матеріал насіннєвої картоплі гарантії діють упродовж строку, визначеного у вищевказаному сертифікаті.
  📌У разі порушення гарантій суб’єкт насінництва несе відповідальність згідно із чинним законодавством України.

  🥔Передсадивна підготовка насіннєвих бульб передбачає такі технологічні операції: вивантаження зі сховищ, сортування, повітряно-теплове обігрівання або пророщування, протруєння й обробку бульб стимулюючими речовинами.

  🌡Повітряно – теплове обігрівання має бути обов’язковим агротехнічним заходом.
  📌Під впливом тепла й світла в бульбах прискорюється діяльність ферментів і створюється підвищена концентрація поживних речовин у зоні розміщення вічок.
  📌Також стимулюється проростання останніх і подальший розвиток паростків – усе це сприяє підвищенню врожаю.
  📌Обігрівання бульб сприяє виявленню хворих, із прихованою інфекцією, то-му матеріал після прогрівання слід переглянути (перебрати) й відокремити некондиційні бульби.

  🌱Під час пророщування картоплі слід витримувати оптимальні параметри температури повітря:
  🔹️для ранніх сортів – 8…12°С;
  🔹️для середньостиглих і середньопізніх – 12…15°С;
  🔹️вологості повітря – 85-90%.
  📌Тривалість пророщування на світлі залежить від фізіологічної зрілості бульб і становить у середньому для ранніх сортів –
  🔹️два-три дні, для серед-ньопізніх
  🔹️ пізніх – 25 – 35 днів.

  ⬆️Розмір бульб є найважливішою фізико – технічною характеристикою врожаю картоплі.
  Бульби, що підготовлені до садіння, мають бути
  🔹️ чистими,
  🔹️ сухими,
  🔹️ здоровими,
  🔹️ типовими за формою щодо сорту,
  🔹️ з паростками не більш як 2 мм (паростки мають бути зелені й міцні),
  🔹️ відкаліброваними на фракції.

  🚿Перед садінням насіннєвий матеріал обробляють стимуляторами та регуляторами росту рослин, а також дозволеним препаратами від уражень грибними та бактеріальними хворобами і шкідниками.

  📌Важливо: хімічне знезараження насіннєвого матеріалу картоплі проводиться тільки тоді, коли картопля перебрана, бульби сухі, без ознак хвороб.
  ⚠️Адже протруювання бульб з симптомами хвороб сприяє різкому посиленню розвитку гнилей після посадки в перезволожений і недостатньо прогрітий ґрунт, до зниження їх схожості майже на 20%.
  🔹️Рекомендовані для цих цілей протруйники не діють на інфекцію всередині бульби, а додаткове їх змочування суспензією препаратів лише сприяє прояву хвороб.

  Call Now Button
  Будь в курсі подій